Zavřeny jsou také úřady a školy, i banky a soudy.  Stávkuje se i v nemocnicích. Řecký vzdušný prostor je uzavřen pro lety, neboť stávkují i letečtí dispečeři.

Stávku svolaly největší odborové centrály v zemi jako odpověď na vládní návrhy řešení ekonomické krize. Deficit veřejného rozpočtu je 12,7 procenta.

Je to už druhá generální stávka během dvou týdnů.

Plakát vyzývající k rozsáhlé stávce

Plakát vyzývající k rozsáhlé stávce

FOTO: Yiorgos Karahalis, Reuters

Řekům se nelíbí požadavky EU

Řekům se nelíbí postup EU, která se snaží zemi pomoci, ale vyžaduje tvrdé škrty, aby deficit klesl do roku 2012 pod hranici tří procent. Chce též snížit dluh ve výši 300 miliard eur.

Podle průzkumů si ale 55 procent Řeků myslí, že škrty jsou správné a dokonce 76 procent si jich myslí, že by se za krize stávkovat nemělo.

Vláda navrhuje mimo jiné zmrazit platy ve státním sektoru, zvýšit daně z benzínu, alkoholu a tabáku a také zvýšit věk odchodu do důchodu na 63 let. Řecký premiér Jorgos Papandreu o víkendu uvedl, že nechce od zemí EU půjčku.

Mluvčí odborů GSEE sdružujících asi milión lidí v soukromém sektoru, uvedla, že škrty jsou nepromyšlené a naopak povedou ke kolapsu .

Situaci země ještě zhoršilo úterní snížení ratingu čtyř největších řeckých bank agenturou Fitch, což povede k zdražení půjček.