„Ministerstvo obrany očekává, že první fáze rozmístění protivzdušných raket Patriot a týmu sto mužů obsluhy ve městě Morongu bude probíhat na začátku dubna,“ sdělilo ministerstvo, které citovala agentura AP.

O místě dislokace rozhodlo Polsko v lednu. Původně se čekalo, že baterie raket Patriot bude ve Wesolé u Varšavy. Nakonec bude v Morongu ve Varmijsko-Mazurském vojvodství ležícím asi 100 kilometrů od hranic s ruskou Kaliningradskou oblasti.

 

O rakety Patriot požádalo Polsko USA v době, kdy se jednalo o rozmístění antiraket GBI na polském území, protože GBI by neochránili Polsko před raketami krátkého středního doletu. Americký prezident George Bush jim Patrioty přislíbil s tím, že budou v zemi dislokovány bez ohledu na to, zda se sila s antiraketami GBI v Polsku vybudují.

 

Od Bushova plánu rozmístit antirakety GBI v Polsku a radar v České republice ustoupil loni v létě nový americký prezident Barack Obama.

Obama upřednostnil jednodušší, ale už zavedený námořní systém Aegis s raketami SM-3. Ty sice nemohou zasahovat balistické střely v takové výšce, ovšem Írán nepokročil ve vývoji svých střel tak daleko, jak si původně američtí experti mysleli. I o rozmístění střel SM-3 na svém území má Polsko zájem. USA však nejprve musejí vyvinout jejich pozemní variantu.

Plán na rozmístění Patriotů se nezamlouvá Rusku. Šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov minulý měsíc označil rozmístění raket Patriot v Polsku za americko-polskou záležitost; pozastavil se však nad tím, že se vytváří dojem, že Rusko jakoby představuje hrozbu pro polskou bezpečnost, připomenula ČTK.