Peter Clarke dostal v britské nemocnici zástavu srdce. Za normální situace by následovaly všemožné pokusy o oživování. Těch se ale starý muž ani nedočkal. Sestřička totiž v jeho spisu zahlédla formulář vyzývající doktory k tomu, aby muže v případě zástavy srdce neresuscitovali a nechali zemřít. Vyplněný sice nebyl, i tak ale doporučila lékařům, aby se pacienta nepokoušeli oživit.

Šestaosmdesátiletý vdovec z Belperu v hrabství Derbyshire trpěl onemocněním srdce a do nemocnice byl přijat z pečovatelského domu kvůli příznakům chřipky. Když nastala zástava srdce, tak sestřička zabránila lékařům v pokusu o resuscitaci vzhledem k nalezenému dokumentu. O hodinu později však přišla na to, že v jeho lékařských záznamech tento dokument nic nepotvrzuje a nepodporuje.

Výše zmíněnou listinu musí podepsat doktor s nejméně dvouletou praxí, primář a pacientova rodina. Skandál tak ukázal, že nemocnice dávala svévolně tyto formuláře do složek pacientům, u kterých připadalo v budoucnu v úvahu podepsání tohoto dokumentu.

Minimální šance na přežití

Lékaři tvrdí, že by Clarke měl při oživování stejně minimální šanci na přežití, avšak rodina, která za mužem docházela denně, je i tak jejich počínáním znechucena.

"Chodili jsme za ním každý den. Nikdo z nemocnice se nás na nic obdobného neptal. Pokud by se nás zeptali, tak bychom jim řekli, ať v takovém případě dělají, co je v jejich silách. To je snad to, co člověk očekává od nemocnice," uvedla dcera Lynda Woodiwissová, které se již mluvčí nemocnice omluvila. Ničeho jiného se však zřejmě nedočká.