Uhlinové útrapy započaly v září 2005, když na dovolené onemocněla a na snížení teploty si vzala v lékárnách běžně dostupnou tabletu paracetamolu. Následovala výjimečně silná alergická reakce a tehdy patnáctiletá dívka se na druhý den probudila s puchýři na celém obličeji i zbytku těla.

„Bylo to děsivé, nevěděla jsem, co se stalo a co se mnou bude. Nemohla jsem uvěřit, co se to děje. Paracetamol jsem si před tím vzala už mockrát. Bylo to jako by se mi něco rozlézalo pod kůží. Byla jsem v šoku, připadalo mi to jako z hororového filmu,“ popsala Uhlinová, která dnes pracuje jako servírka.

Srůstaly jí rty

Tělo měla pokryté puchýři, strupy a vyrážkou podobnou spáleninám, odpadávaly jí kusy kůže a tkáně také z rukou, zad a břicha. V jednu chvíli byl její obličej tak znetvořen, že jí částečně k sobě přirostly rty.´“Když jsem se poprvé podívala do zrcadla, nemohla jsem sama sebe poznat,“ uvedla s tím, že se styděla vycházet mezi lidi.

S postupem let se její stav díky péči odborníků z univerzitní nemocnice v Linköpingu zlepšoval a dnes je její kůže v pořádku. Dál si ale musí dvakrát denně kapat do očí a je citlivá na prudké sluneční světlo.

Podle profesora Folkeho Sjöberga, jenž ji pomáhal léčit, měla štěstí. „Takové onemocnění je velmi neobvyklé a postihuje pouze jednoho člověka z miliónu. Když se dostaví, musíte ho nechat vyvíjet se, protože ho není jak zastavit,“ řekl.

Toxická epidermální nekrolýza může postihnout všechny lidi různých věkových skupin, i když častěji jí trpí ženy a prognóza je horší v případě starších osob. Na nemoc umírá 40 procent pacientů.