Pozastavení výběru mýta se týká silnic první třídy, které tvoří většinu z více než 2000 kilometrů zpoplatněných úseků. Výběr poplatků za jízdu po dálnicích a rychlostních komunikacích bude pokračovat bez přerušení. Na zpoplatněných úsecích první třídy se má objevit označení, že silnice podléhají placení mýta.

Kabinet podle premiéra navrhne rovněž snížení spotřební daně na naftu přibližně o pětinu. Cena nafty na čerpacích stanicích by podle Fica po snížení daně měla klesnout na 1,01 eura (26,40 Kč) ze současných 1,14 eura za litr. Slovensko má podle ekonomů jedno z nejvyšších zdanění této pohonné hmoty v rámci EU.

Protesty autodopravců se v během pondělí z Bratislavy rozšířily do dalších slovenských měst. Kolony kamiónů se objevily například v Košicích, v Trenčíně, Žilině, Banské Bystrici, Prievidzi a dalších městech. Podle policie je blokování silnic a ulic nelegální, řidičům tak hrozí odebrání řidičského průkazu. Fico po jednání se zástupci Česmad oznámil, že do konce ledna bude sazba mýta na silnicích první třídy nulová. Na dálnicích bude stávající.

Rožňavskou ulici blokují kamióny od čtvrtka. V pondělí se objevil první protivládní transparent, který hlásal: "Fico - hanba demokracie - slušnosti Slovenska a EU". Podle agentury SITA před Úřad vlády v pondělí vysypalo neznámé vozidlo kopu hnoje.

U Trenčína zablokovali výjezd na dálnici

Řidiči kamiónů zablokovali v pondělí výjezd na dálnici. Stojí zde několik desítek kamiónů. V Žilině se k řidičům kamiónů přidávali řidiči osobních automobilů. Kolony kamiónů zpomalují dopravu také v Liptovském Mikuláši, Ružomberku, Považské Bystrici a v Púchově.

Policie jim chtěla vzít řidičáky

„Blokování silnic není legální forma protestu. Tolerance z naši strany končí. Trpělivost došla, začíná realita,“ upozornil policejní prezident Ján Packa na pondělní mimořádné tiskové konferenci.

Podle Packy postupem autodopravců začíná být ohrožen běžný chod republiky a hospodářství.

Policejní prezident upozornil, že do pondělí policisté brali do úvahy, že řidiči potřebují řidičské průkazy ke svému živobytí. „Od této chvíle budou postiženi přesně podle zákona. Už se nebude hledět na to, že oni řidičské průkazy potřebují,“ řekl Packa.