Krátce po zveřejnění Švédovy karikatury Abú Umar Bagdádí, šéf teroristické sítě al-Kajdá v Iráku, nabídl odměnu sto tisíc dolarů (asi 1, 8  miliónu korun) za jeho hlavu. „Vyzýváme k zabití Larse Vilkse, který se opovážil urazit našeho proroka a během štědrého měsíce ramadánu vyhlašujeme odměnu sto tisíc dolarů pro toho, kdo zabije tohoto zločince“, uvedl.

Odměna se zvýší na 150 tisíc, pokud bude Vilks „podřezán jako jehně“. Dalších 50 tisíc dolarů vypsal Bagdádí na hlavu Ulfa Johanssona, vydavatele listu Nerikes Allehanda, který v srpnu 2007 karikaturu zveřejnil jako projev svobody slova poté, co ji odmítlo hned několik pořadatelů výstav karikatur.

Švédská policie v úterý bez dalších podrobností potvrdila, že zpřísnila Vilksovu ostrahu.

Útočníka v Dánsku verbovala tajná služba

Somálce, který se v pátek se sekerou pokusil zabít Westergaardovi v jeho domě u Aarhusu, se před třemi lety pokoušela naverbovat dánská tajná služba PET. V úterý to uvedli jeho sestra, manželka i právní zástupce.

PET přitom paradoxně zodpovídala za Westergaardovu bezpečnost. Čelí kritice za to, že napadený muž musel policii přivolat sám, protože vnější bezpečnostní systém s čidly zachycujíícmi pohyb buď selhal, nebo nebyl zapnut.