V případě juda nejde u Putina úplně o vrtoch mocného muže. Bývalý agent KGB, který se vyšvihl do čela země, se judu po celý život aktivně věnoval a kromě mistrovského černého pásu je ověnčen z minulosti titulem petrohradského šampióna.

Putin se o víkendu zúčastnil za přítomnosti kamer tréningu judistů v petrohradské hale, aby předvedl své umění "jemné cesty" (překlad japonského výrazu džudo). Hladce klátil k zemi o polovinu mladší reprezentanty a dal si kolečko i se zlatým olympionikem a trenérem národního týmu Ezio Gambou.

"Jestli potřebujete pomoci přímo, můžete mě přibrat do národního družstva," řekl Putin trenéru Gambovi, který získal zlatou na moskevských Olympijských hrách v roce 1980. 

Ostatně nakolik je pro něj judo významné, předvedl už vloni, když vydal své vlastní instruktážní DVD pro trénování bojového umění. V prokremelských médiích se pravidelně objevují klipy nebo snímky Putina v judistickém úboru, Putina vysvlečeného do půli těla na koni, či Putina s puškou po skolení tygra.

Putinova obratnost v judu je pak vysoce hodnocena s ujišťováním, že ho nikdo nenechává vyhrát. "Má psychiku vítěze," říká o premiérovi vedoucí judistické školy Georgij Kukoverov.