V dohledné době by tak justice měla definitivně rozhodnout, zda Chiraka pošle před soud nebo zda bude případ odložen.

Podezření vychází z toho, že Chirac prý přinejmenším věděl o praxi pařížské radnice zaměstnávat na přelomu 80. a 90. let lidi, kteří ve skutečnosti pracovali pro jeho tehdejší stranu, Sdružení pro republiku (RPR), předchůdkyni dnešního vládního Svazu pro lidové hnutí (UMP). Podle vyšetřovatelů šlo o nelegální financování strany.

Chirac obvinění rozhodně odmítá. Podezření se přitom objevilo už v době, kdy byl prezidentem. Tehdy se ale vyšetřování vyhýbal s odvoláním na imunitu hlavy státu.

Pokud by Chirac nakonec před soudem stanul, bylo by to poprvé v dějinách V. republiky (od roku 1958), co se některý z exprezidentů země bude zodpovídat před trestním senátem.  V případě odsouzení by Chirakovi hrozilo až pět let vězení a pokuta do výše 75 tisíc eur (téměř dva milióny Kč).

V roce 2004 byl za stejný delikt odsouzen bývalý premiér a blízký Chirakův spolupracovník Alain Juppé. V době, kdy byl Chirac pařížským starostou, zodpovídal Juppé za městskou pokladnu. U soudu vyvázl se čtrnáctiměsíční podmínkou.