Cestu připravoval od konce září italský ministr zahraničí Franco Frattini. Berlusconi řekl svému hostiteli, že speciálně vyslal svého šéfa diplomacie do běloruské metropole, aby "upozornil naši podnikatelskou společnost na vaši ekonomiku".

"Vztahy mezi Itálií a Běloruskem nedosáhly takové úrovně, jakou by měly mít, jsou pod hranicí našich možností," řekl Berlusconi a dodal, že hodlá poslat do Běloruska přední italské podnikatele, protože v Bělorusku jsou podle jeho mínění pro ně velké příležitosti.

Návštěvu italského premiéra provází podpis řady dvoustranných dohod, mimo jiné mezi italským gigantem Finmeccancia a běloruskou vládou. Tato dohoda by měla mít podle Berlusconiho průkopnický charakter.

Spolupráce podniků

Berlusconi, který sám peníze a moc získal podnikáním, mimo jiné ve stavebnictví, řekl, že vidí velké příležitosti pro italské společnosti v tomto sektoru, protože, "my máme know-how a víme, jak stavět krásné domy, které mohou být dokončeny ve velmi krátké době. Dokázali jsme to v Aquile, která byla v dubnu postižena ničivým zemětřesením," dodal.

Lukašenko podotkl, že spolupráce mezi oběma zeměmi by neměla být jen mezi vládami, ale také mezi podniky. Poděkoval Berlusconimu, že dodržel slib a navštívil Bělorusko, jak nejdříve to bylo možné. Návštěvu označil za krásné gesto podpory Běloruska na mezinárodní scéně.

Bělorusko, jehož prezident je označován mnohdy za posledního diktátora v Evropě, se v poslední době snaží zlepšit vztahy se Západem. Krátce před příjezdem Berlusconiho schválil jeho parlament liberalizaci volebního zákona. Zákon má mimo jiné zjednodušit registraci kandidátů a umožnit jim financovat si sami volební kampaň. Podle předsedkyně Ústřední volební komise se při úpravě zákona věnovala mimořádná pozornost návrhům Evropské unie a OBSE.