Chilcot po úvodní minutě ticha na paměť padlých v Iráku přislíbil, že jeho výbor bude "nepolitický, důkladný, nestranný, objektivní a spravedlivý". Irácká válka si vyžádala životy 179 britských vojáků a statisíců Iráčanů.

Prvními předvolanými byli právní poradce ministerstva zahraničí Michael Wood, šéf blízkovýchodního odboru ministerstva William Patey a předseda výboru pro dohled nad zpravodajskými službami před iráckou válkou Peter Ricketts, který dozíral na MI5, MI6 a GCHQ.

Dávali ruce pryč od plánu na svržení Husajna, to prý chtěli Bush a Riceová 

Ricketts uvedl, že Británie neusilovala o svržení Husajna navzdory tlaku ze strany USA. Obě země se ale shodly, že sankce a bezletové zóny jsou neúčinné a je třeba "opět získat iniciativu".

Připustil, že po nástupu Bushe se začalo hovořit o svržení Husajna a znám byl i článek pozdější ministryně zahraničí Condoleezzy Riceové, v němž psala o svržení Saddámova režimu.

I Patey sdělil, že svržení Saddáma Husajna byla nota, která zněla z Washingtonu, ale že chtěl stát mimo. Prioritou amerického režimu navíc byly po 11. září al-Kaida a Afghánistán.

Blaira předvolají v lednu

Bývalý labouristický premiér Blair bude předvolán až v lednu - podle Chilcota proto, aby si výbor mohl po výslechu jeho poradců připravit relevantní otázky.

Po skončení bojových operací britských jednotek v Iráku letos v dubnu Brown oznámil složení pětičlenného vyšetřovacího výboru, který vede právě bývalý vysoký státní úředník Chilcot.