Od čtvrtka do pátku spadlo v regionu více 314 milimetrů srážek za 24 hodin, což je anglický rekord. Nejvíce je postižena oblast Lake District. Srážkami, jaké podle úřadů neměly za posledních 800 let obdoby, byl zasažen i jih a západ Irska.

Spadlý most ve Workingtonu

Spadlý most ve Workingtonu

FOTO: ČTK/AP

Dvě oběti a jeden nezvěstný

V pátek přišel o život konstábl Bill Barker, pod nímž rozbouřená voda strhla most ve městě Workington. Otec čtyř dětí zemřel den před svými 45. narozeninami.

Zničená auta v Cockermouthu před opadnutím vody

Zničená auta ve Workingtonu

FOTO: ČTK/AP

Druhou obětí byl 46letý kanoista Chris Wheeler, který zemřel v devonském Dartmooru. Překvapilo ho náhlé zvýšení hladiny řeky Dart a skončil pod stromem, který spadl do řeky. Jeho tělo vyprošťovali záchranáři dvě hodiny.

Místa postižená povodněmi

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Mapy.cz

Týmy se psy a vrtulníky letectva byly nasazeny do pátrání po 21leté ženě, kterou u Usku smetla povodeň. Pátrání pokračuje v pondělí, píší Daily Express a Daily Star.

Dva lidi byli ošetřeni s podchlazením.

 

Auto v Cockermouthu zničené při povodni

FOTO: Nigel Roddis , Reuters

Škody mají ohromný rozsah

Škody mohou podle pojišťoven vystoupat až na sto miliónů liber (2,8 miliardy korun). V Cumbrii bylo poškozeno na 1300 domů a úřady nařídily inspekci 1800 mostů, šest se jich úplně zřítilo a 16 je jich uzavřeno. Ve Workingtonu se zřítily všechny mosty až na jeden, který je ale vážně poškozen, má osmicentimetrovou prasklinu v hlavním oblouku a poklesl o třicet centimetrů. Hrozí, že 20 000 lidí bude zcela odříznuto.

Spadlý hlavní most ve Workingtonu

Spadlý hlavní most ve Workingtonu

FOTO: Phil Noble, Reuters

Zavřeno je také 18 škol. Většina obchodů a úřadů i v pondělí zůstala zavřena. Lidem doporučili, ať nevycházejí ven.

Lidé v Cockermouthu odklízejí zničené vybavení domu.

Lidé v Cockermouthu odklízejí zničené vybavení domu.

FOTO: Nigel Roddis , Reuters

V sobotu se situace zklidnila a v městečku Cockermouth v hrabství Cumbria zůstalo po opadlé vodě bahno a trosky. Práce na jejich odklízení však mohou zkomplikovat další deště, které se v příštích dnech očekávají. Nemají však už způsobit povodeň, o níž média informují, že měla biblické rozměry.

Záchranáři se psy hledají v Cockermouthu zmizelou ženu.

FOTO: Nigel Roddis , Reuters