Podle českého premiéra Jana Fischera jsou oba pro Česko dobrou volbou. Ashtonová podle něj pomohla Česku během předsednictví EU dojednat mimo jiné smlouvu o volném obchodu s Kanadou. 

Volbu usnadnil Blair

Švédské předsednictví Van Rompuye ve čtvrtek v podvečer navrhlo jako oficiálního kandidáta s tím, že oficiální kandidátkou na post "ministryně zahraničí" se stala britská eurokomisařka pro obchod Catherine Ashtonová.  

Řešení hledání se usnadnilo poté, co se bývalý britský premiér Tony Blair vzdal snahy stát se prvním prezidentem EU a podpořil Ashtonovou.

Jméno Van Rompuye, na němž se shodli Francouzi a Němci jako na společném kandidátovi na post prvního předsedy Evropské rady, prosáklo na veřejnost už ráno. Jméno ministryně zahraničí EU známo nebylo a je jistým překvapením.

O belgickém premiérovi Van Rompuyovi se jako o favoritovi mluví už několik týdnů, když se ukázalo, že bývalý britský premiér Tony Blair nemá dostatečnou podporu. Spekulovalo se i o nizozemském premiérovi Janu Peteru Balkenendem, současném šéfovi lucemburské vlády Jeanu-Claudu Junckerovi. Padala i jména bývalé irské prezidentka Mary Robinsonové a lotyšské prezidentky Vairy Vik-Freibergové. Rompuyovo jméno vyzradil německý velvyslanec v Belgii Reinhard Betzüge. [celá zpráva]

Ambasador novinám prozradil, že jde právě o belgického premiéra van Rompuye. 

"Ministr zahraničí" se oficiálně bude jmenovat vysoký představitel pro zahraniční a bezpečnostní politiku a současně bude i místopředsedou Evropské komise. U této funkce padala jména finského eurokomisaře Olliho Rehna, někdejší rakouské ministryně zahraničí Ursuly Plassnikové či současného šéfa britské diplomacie Davida Milibanda, který ale kandidaturu odmítal, aby neoslabil Blaira.

Nevyjasněné kompetence 

Se vznikem obou nových funkcí počítá Lisabonská smlouva o reformě unijních institucí, která začne platit 1. prosince. Role unijního prezidenta, který je oficiálně označován jako stálý předseda Evropské rady, však zatím není úplně jasná. Měl by 2,5 roku hlavně předsedat summitům EU, unii bude v zahraničí zastupovat především Ashtonová, která bude do nové funkce jmenována na pět let, soudí diplomaté.

Herman Van Rompuy
Dvaašedesátiletý belgický premiér, v posledních týdnech býval často zmiňován jako téměř jistý kandidát na funkci hlavy EU.
Je málo známý a chybí mu charisma. Už ale osvědčil svou schopnost dovést rozvaděné strany k dohodě a to může být důležité i pro EU.
Van Rompuy byl prý původně ohledně kandidatury na rozpacích, protože si na vnitřní scéně dal za úkol urovnat spor mezi Vlámy a Valony ohledně volebního okrsku Brusel-Hal-Vilvorde, který ohrožuje jednotu země.