„Samozřejmě doufám, že (prezident Klaus) smlouvu nepodepíše, ale tuším, že už je pozdě,“ řekl Cameron, který slíbil vypsat o Lisabonu referendum, zvítězí-li toryové příští rok v parlamentních volbách. Jestliže Václav Klaus dokument podepíše, zřejmě tento scénář padne. Cameron k tomu řekl, že se definitivně rozhodne do konce týdne. Server deníku The Guardian nazval článek k tématu "Češi nechali Camerona v palebné linii samotného".

 

Jsme nyní velmi blízko k plné ratifikaci.švédský premiér Fredrik Reinfeldt

 

Světové agentury připomínají, že Václav Klaus, jeden z nejzarytějších odpůrců smlouvy, slíbil, že už nebude mít před podpisem Lisabonské smlouvy další požadavky poté, co mu EU minulý týden vyšla vstříc a kývla na výjimku pro Českou republiku v unijní listině práv a svobod.

Ústavní soud požehnal Lisabonské smlouvě

Podobnou výjimku mají Britové a Poláci a Čechům má mimo jiné zaručit, že nebudou prolomeny Benešovy dekrety a rodiny 2,5 miliónu Němců vyhnaných z Československa po druhé světové válce nebudou usilovat o znovunabytí majetku.

Unijní instituce čeká reorganizace

Jestliže český prezident Lisabonskou smlouvu v brzké době podepíše, dokument vstoupí v platnost 1. prosince.

 

Věřím, že žádná další zbytečná opožďování by již neměla bránit vstupu lisabonské smlouvy v platnost.předseda Evropské komise José Barroso

 

Podle agentury Reuters verdikt ústavního soudu nejen zvýšil tlak na prezidenta Klause, aby Lisabonskou smlouvu podepsal, ale otevírá také reformu unijních institucí po jejím rozšíření na 27 států.

Švédské předsednictví bude prý také zřejmě muset svolat mimořádný summit, kde by se dohodlo, kdo se má stát budoucím „prezidentem“ a „ministrem pro zahraniční politiku“ EU. Předseda Evropské komise José Manuel Barroso rovněž může brzy začít sestavovat novou komisi. 

EU se dohodla na výjimce pro Klause
Klaus přijal rozhodnutí o výjimce s uspokojením