"Kolem jeho jména je konsensus, což je v sedmadvacítce vzácné. Nikdo jiný nemá jednohlasnou podporu," řekl jeden z diplomatů. "Nikdo se proti němu nestaví a mnozí ho žádají, aby (funkci) přijal," řekl další.

Zřízení funkce "prezidenta", oficiálně předsedy Evropské rady, předpokládá lisabonská smlouva o reformě unie. K jejímu vstupu v platnost ještě chybí podpis českého prezidenta Václava Klause, v ostatních 26 zemích už byla její ratifikace dokončena.

Podle diplomatů citovaných agenturou se na Van Rompuye "s jasnými žádostmi", aby se funkce ujal, obraceli jeho kolegové na čtvrteční a páteční vrcholné schůzce unie v Bruselu.

Chtěl vyřešit spor mezi Vlámy a Valony

Jeden diplomatický zdroj ale řekl, že Van Rompuy je na rozpacích, protože si na vnitřní scéně dal za úkol urovnat spor mezi Vlámy a Valony ohledně volebního okrsku Brusel-Hal-Vilvorde, který ohrožuje jednotu země.

"Hypotézou Van Rompuy" se v pondělí zabývaly i některé belgické listy. De Standaard napsal, že Van Rompuy "není kandidát, ale je favorit". Francouzsky psaný deník La Derniere Heure vyšel s titulkem "Herman Van Rompuy for president!"

Podle tohoto listu další hypotetičtí kandidáti, předsedové vlád Nizozemska a Lucemburska Jan Peter Balkenende a Jean-Claude Juncker, nemají jednoznačnou podporu. Jako další potenciální kandidáti jsou zmiňováni mimo jiné bývalý britský premiér Tony Blair, bývalá lotyšská prezidenta Vaira Víkeová-Freibergová a bývalý předseda irské vlády John Bruton.