"České psychodrama, které hrozilo potopením Lisabonské smlouvy, nakonec dospělo k rozuzlení ve čtvrtek v Bruselu," uvedl francouzský provládní deník Le Figaro. Podle něj vyvinula vlastně unie obrovské úsilí kvůli drobnosti: "Stačilo by podle (českého) ministra pro evropské záležitosti Štefana Fühleho přidat čárku a slova 'Česká republika' u předchozí polské a britské výjimky.“

"Navzdory maďarskému a slovenskému váhání na poslední chvíli se Evropa ve čtvrtek dohodla na cenném dovětku. Nezbývá než přidat dodatečné texty k ubezpečení Budapešti a Bratislavy,“ pokračuje deník a zmiňuje, že je zapotřebí počkat ještě na verdikt (českého) Ústavního soudu, který by mohl být v úterý.

"Prezident Klaus se zatím může chlubit před svými voliči, že přinutil Evropu, aby se před ním sklonila," dodává Le Figaro.

"Lisabonská smlouva: cesta je skoro volná," uvádí na svém internetovém serveru deník Le Monde. "Tím, že ustoupila České republice, EU odstranila ve čtvrtek večer zásadní překážku k tomu, aby začala platit Lisabonská smlouva," podotýká list.

Regionální deník Les Dernieres Nouvelles d'Alsace (DNA) ve svém titulku píše o "bodu pro Čechy", protože summit EU začal vstřícným gestem vůči nim.

Pohled Britů

Velkou pozornost věnovala situaci i britská média, protože toryové hrozili, že pokud vyhrají v příštím roce volby a smlouva nebude ještě platit, uspořádají o ní v Británii referendum, kde by ji Britové podle průzkumů potopili. BBC považuje problém za vyřešený, když cituje slova premiéra Jan Fischera, podle něhož je Václav Klaus s rozhodnutím EU spokojen. Zdůrazňuje ale, že ještě vše závisí na rozhodnutí Ústavního soudu. 

Guardian zmiňuje, že o víkendu už Klaus dal najevo, že rezignoval na boj s Lisabonskou smlouvou protože “ji nebude možné zastavit nebo zvrátit, jakkoli bychom si to přáli”.

Optimismus čiší i z Německa, kde se tisk shoduje, že EU přijetím výjimky pro ČR otevřela dveře Lisabonské smlouvě. Hamburger Abendblatt píše v titulku: Lisabon může vstoupit v platnost do konce roku.

Méně optimistický je web RTE, který použil opatrnější titulek, že Shoda EU možná přesvědčila Klause.

Protokol o uplatňování Listiny základních práv Evropské unie v České republice

Hlavy států či vlád 27 členských států Evropské unie, s ohledem na přání vyjádřené Českou republikou a s respektem k závěrům Evropské rady, se dohodly na následujícím protokolu:

Článek 1 

Protokol číslo 30 o uplatňování Listiny základních práv Evropské unie v Polsku a ve Spojeném království se bude vztahovat také na Českou republiku.

Článek 2 

Název, preambule a operativní část protokolu číslo 30 budou upraveny tak, aby odkazovaly na Českou republiku stejně jako odkazují na Polsko a Spojené království.

Článek 3 

Tento protokol bude připojen ke Smlouvě o Evropské unii a ke Smlouvě o fungování Evropské unie.