Hájení policejních kontrol vyplývá z odpovědi berlínského kabinetu na dotaz parlamentní frakce opozičních Zelených.

Německá vláda tvrdí, že kontroly se dějí "striktně podle příslušných zadání schengenského hraničního kodexu". Kontroly se provádějí jen namátkově a na základě posouzení policie bojující s příhraniční kriminalitou, tvrdí německá vláda v prohlášení, jehož výňatky ve čtvrtek na svých internetových stránkách zveřejnil Spolkový sněm. V příhraniční zóně jsou prý kontrolováni rovněž němečtí občané.

 

Zaznamenali jsme i několik případů odebrání vzorků moči, případně slinŠárka Machotková z odboru azylové politiky ministerstva vnitra

Někteří Češi si po vstupu země do schengenského prostoru bez kontrol na vnitřních hranicích stěžovali na údajnou šikanu ze strany německých policistů. Podle některých českých řidičů je němečtí policisté přinutili vysvléci se při kontrole do trenýrek.

Nejhorší je to v Bavorsku

Lidé se nejčastěji ohrazují proti postupu bavorských zemských policistů. „Nejobvyklejším případem lidí, kteří se na nás obrátí, jsou čeští občané, které v příhraničí zastaví vozidlo německé zemské policie a během kontroly provede vedle ověření totožnosti také prohlídku vozidla včetně zavazadlového prostoru, osobních věcí cestujících a ne výjimečně také osobní kontrolu cestujících. Zaznamenali jsme i několik případů odebrání vzorků moči, případně slin,“ uvedla Šárka Machotková z odboru azylové politiky ministerstva vnitra.

Česko se k schengenské zóně přičlenilo v prosinci 2007. Ještě v červnu české ministerstvo vnitra žádalo, aby na obou stranách hranice byla „nastolena rovnováha“. Nic se však za tu dobu v tomto smyslu nestalo.

Topolánek to označil za šikanu

České a německé úřady se dohodly, že kontroly přímo na hraniční čáře nahradí namátkově kontroly prováděné do hloubi 30 kilometrů od hranic. Právě ty se ale staly terčem kritiky.

Příhraniční policejní akce v Německu a Rakousku v minulosti označil za šikanu i tehdejší český premiér Mirek Topolánek (ODS). Ministr vnitra v jeho vládě Ivan Langer (ODS) vyzval české občany, kteří se s policejní šikanou za hranicemi setkají, aby to hlásili českým úřadům.

O kritice jednotlivých českých občanů vůči "vyrovnávacím opatřením německé policie a celních úřadů" prý spolková vláda ví. Z odpovědi poslancům dolní komory německého parlamentu vyplývá, že podobou policejních opatření se zabývá zvláštní grémium německých a českých policejních úřadů.

Stížnosti, s nimiž se čeští občané obrátili na ministerstvo vnitra

9. 3. 2009 cca ve 3 hodiny ráno byl náš linkový autobus Student Agency jedoucí ze Švédska do Prahy sveden z dálnice A17 (D8) na parkoviště v prostoru bývalého hraničního přechodu Petrovice (SRN/CR) a byla provedena kontrola dokladů všech cestujících v autobusu. Německý policista zdůvodnil kontrolu přítomností státní hranice.

Mám pocit, že toto jednání je v rozporu s principy schengenskeho prostoru. Anebo se zrušení hraničních kontrol naší hranice s Německem netýká?

Dne 8. května tohoto roku jsem se s dalšími dvěma kolegy vracel ze služební cesty do Švýcarska. Na odpočívadle poblíž Norimberku k našemu stojícímu autu přijeli dva muži v černém BMW a prokázali se služebními průkazy - bohužel nemohu říci, zda jde o policii či celníky, nikdy jsem neměl s takovými složkami co do činění.

Po kontrole dokladů nás všech se pustili do přehrabávání auta, přičemž jejich dotazy svědčily o tom, že nás chtějí jen ponižovat, o nic víc nešlo, prostě jsme Češi a dost, možná hrálo roli i to, že bylo právě 8. května, ale vyložená buzerace například v tom, že když v autě byl kousek krycí hadice pro elektrotechniku v ceně maximálně 5 eur byli jsme podezřelí z ilegálního obchodu, kolegovi byl přeměřován kapesní nožík, zda čepel nedosahuje 12 centimetrů, že v koženém pouzdérku na opasku má opravdu jen mince atd, atd. Prostě pouze ponižování bez jakékoliv příčiny. Ostatně nakonec jsme byli jako spráskaní psi odehnáni, ať tedy jedeme dál.

Cestuji do západní části Německa poměrně často. Například nedávno jsem jel v 02.00 přes Rozvadov a vezl jsem dva klienty CK Tomi Tour do Norimberka na letiště, odkud letěli na dovolenou. Jako vždy a klasicky čekali policisté v šedém BMW řady 5 na zákazu vjezdu hned za hranicí. Poté co nás předjeli, rozblikalo se „stop polizei“, a tak jsem klienty požádal o pasy a já si připravil občanský průkaz, jelikož jsme v EU a Schengenu. Policisté se odmítli legitimovat, nicméně je vůbec nezajímaly papíry od vozu, ale pouze cestovní doklady. Můj OP nebrali v potaz, byť splňuje všechny úmluvy o znacích na vycestovaní po EU.

Jejich věta doslova zněla: „Nedáš pas, nepojedeš do Německa“. Jelikož jsem se nemínil tak lehce vzdát, zavolal jsem 112 a sdělil, ze mne kontrolují lidé, kteří se za policii jen z mého pohledu vydávají. Sdělil jsem data z navigace, kde se nacházím, a během několika minut přijelo asi pět policejních vozů včetně jakéhosi velitele, kterému jsem vysvětlil, co se děje. Až na jeho příkaz nás policie propustila a s omluvou nás nechala pokračovat v cestě.

Jezdím v pátek a v pondělí ráno se vracím přímo do zaměstnání. Jezdím po trase Dolní Poustevna/Sebnitz, Bad Schandau-Schmilka/Hřensko. Stává se mi, že jsem kontrolován příslušníky německé policie, avšak vždy a pouze v koloně německých vozidel a pouze a jen vozidla s českou RZ. Dnes kolem 06.15 hodin ráno při výjezdu z Bad Schandau směrem na Schmilku jsem byl kontrolován příslušníky německé policie.

Nenamítám nic proti kontrole, pokud však nebude prováděna selektivně, přede mnou jedoucí vůz s německou značkou byl propuštěn bez kontroly a stejně tak i za mnou jedoucí vozidlo s německou značkou.

Při kontrole dokladů od vozidla a OP byla provedena moje lustrace a policisté si nechali ukázat zavazadlový prostor a dotazovali se mě na cíl a důvod cesty. Pomíjím, že by se snažili komunikovat v češtině, považovali za samozřejmost moji znalost němčiny, kterou jsem však nepřiznal a záměrně komunikoval výlučně v angličtině, případně v češtině, s tím, že nerozumím. Při kontrole se chovali slušně, v tomto směru jim jinak nemohu nic vytknout. V každém případě ale s kontrolou nejsem spokojen, protože se vyznačovala jednoznačně rysy selektivního výběru vozidla s jinou poznávací značkou než německou. Tuto zkušenost jsem učinil opakovaně. 

 Zdroj: Ministerstvo vnitra ČR, redakčně kráceno

Dosavadní výsledky společné pracovní skupiny údajně potvrzují, že "německá opatření jsou v souladu se schengenskými pravidly". V reakci na "nedorozumění a pociťovanou diskriminaci" skupina vypracovala "balíček opatření", jenž mimo jiné předpokládá zintenzivnění společných kontrol i společné práce s tiskem a veřejností. Opatření týkající se cestujících mají být "ještě transparentnější".