Karadžiče soudí za válečné zločiny, genocidu a zločiny proti lidskosti, jichž se měl dopustit za války v Bosně a Hercegovině v polovině 90. let.

 

Když mluvíte s ženou, která vám řekne, že bylo popraveno 21 jejích příbuzných, pochopíte, jak je tento proces důležitý. hlavní žalobce ICTY Serge Brammertz

 

Soudce krátce po pondělním zahájení proces odročil na úterý a vyzval Karadžiče, aby se dostavil. Karadžić tvrdí, že se na soud nestihl řádně připravit a požaduje dalších deset měsíců.

Před budovou ICTY v pondělí demonstrovali také pozůstalí po obětech války.

Začátek procesu už byl dvakrát odložen. Karadžić požadoval imunitu, kterou mu měl ústně přislíbit někdejší americký vyjednavač Richard Holbrooke výměnou za to, že se Karadžić stáhne z veřejného života. Holbrooke dohodu popírá a soud žádost o imunitu zamítl s tím, že by tak učinil, i kdyby nějaká dohoda existovala.

 

Pondělní stání bylo odročeno po půl hodině. Obžaloba vyzvala, aby Karadžičovi byli přiděleni právní zástupci v případě, že bude soud dál bojkotovat.

Karadžić je v Haagu od loňského zatčení v Bělehradě. Předtím se 13 let skrýval jako lidový léčitel. Veškerá obvinění odmítá.

Soudci s ohledem na vleklý soud s bývalým jugoslávským prezidentem Slobodanem Miloševičem, který po čtyřech letech zemřel ve vazbě před vynesením rozsudku, by chtěli proces skončit do roku 2012. Žalobci proto povolali méně svědků a soustředí se jen na vybrané údajné zločiny. Žaloba se opírá o více než milión stran se svědeckými výpověďmi.