"Tímto vás informuji, že moje obhajoba na proces, který má začít 26. října, není připravena, pročež se před vás v tomto datu nedostavím," napsal Karadžić v dopisu, jehož kopii jeho advokát Peter Robinson postoupil agentuře AFP. Karadžić dál poukázal na údajně nerovné, disproporční a nespravedlivé podmínky, za jakých se proces chystá.

Karadžić označuje proces před Mezinárodním trestním tribunálem pro bývalou Jugoslávii (ICTY) za politický a jakoukoli vinu popírá. Chce se hájit sám. Několikrát žádal o odklad procesu, aby si prý mohl řádně prostudovat obžalovací spis a připravit svou obhajobu.

Obžalovací spis má přes 900 000 stran.

 

Obhajoba je zbavena naprosto minimálních podmínek na přípravu, které by z ní udělaly seriózního a respektu hodného oponenta. Radovan Karadžić

 

V případě usvědčení Karadžičovi hrozí doživotní vězení. Teď je mu 64 let. Byl zatčen loni v Bělehradě po třinácti letech na útěku.

Karadžić také žádal, aby byla obvinění proti němu stažena, protože mu prý bývalý americký vyjednávač Richard Holbrooke nabídl imunitu výměnou za to, že se stáhne z veřejného života. Soud žádost odmítl. Karadžić pak o uznání platnosti údajné dohody požádal Radu bezpečnosti OSN. Holbrooke dohodu popírá.

 

Karadžić je nejvýznamnější osobnost, kterou se ICTY zabývá, s výjimkou bývalého jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče. Ten v roce 2006 ještě před ukončením svého procesu zemřel.