Přistání proběhlo bez problémů v rozlehlé stepi v blízkosti Arkalyku v severním Kazachstánu. Kosmonauty i kanadského turistu, který se prezentoval coby "první kosmický klaun", přivítal nadšený potlesk zaměstnanců kontrolní letové mise. Laliberté, který je zakladatelem světoznámého Slunečního cirkusu, byl na ISS od 2. října.

Stroj dosedl na Zemi v 10:32 tamního času (06:32 SELČ), uvedla AP. Ruská televize odvysílala záběry Padalky, který seděl před návratovým modulem, jedl jablko a popíjel čaj, zatímco pozemní personál pomáhal Barrattovi a vesmírnému turistovi ze stísněných prostor plavidla. Laliberté se později na snímcích objevil opřený o židli a s nasazeným červeným klaunským nosem, který si s sebou na vesmírnou cestu vzal.

Raketa Sojuz při dopadu v Kazachstánu.

Raketa Sojuz při dopadu v Kazachstánu.

FOTO: Reuters

Kosmonauti po návratu z beztížného stavu v kosmu musí odpočívat, aby si jejich organismus opět přivykl na zemskou gravitaci. Později se přesunuli do oranžového lékařského stanu, popsala AP televizní záběry. Přistání byl přítomen také ruský pravoslavný kněz.

Benefiční akce se zúšastnily i celebrity

Kanadský miliardář využil pobyt na ISS, aby z oběžné dráhy kolem Země upozornil na rostoucí problémy s pitnou vodou ve světě. K benefiční akci, kterou jeho nadace uspořádala ve 14 světových metropolích v noci na pátek SELČ, se připojili například frontman irské skupiny U2 Bono Vox, zpěvačka Shakira nebo mexická herečka Salma Hayek.

Laliberté zaplatil za výlet do kosmu 35 milionů dolarů. Stal se prvním kanadským a zřejmě na delší dobu také vůbec posledním vesmírným turistou. Ruská vesmírná agentura Roskosmos chce přesto v budoucnu lety na orbitální komplex nabízet, pokud se na ISS uvolní místo. Orbitální komplex je totiž od května obsazen stálou šestičlennou posádkou a pro platící návštěvníky zde není místo.