"Je to významný úspěch pro Irsko i pro Evropu," řekl Daul z lidovecké frakce. "Těším se nyní na dokončení ratifikačního procesu v nadcházejících týdnech. Vyzývám Polsko a Českou republiku, aby (smlouvu) bez odkladu ratifikovaly," uvedl v prohlášení rozeslaném novinářům.

Polský prezident Lech Kaczyński již avizoval, že případě schválení dokumentu v Irsku, které ho v prvním referendu loni v červnu odmítlo, smlouvu bez větších odkladů podepíše.

Velký odpůrce Lisabonské smlouvy Václav Klaus však do rozhodnutí českého Ústavní soudu ani smlouvu podepsat nemůže. „Do rozhodnutí Ústavního soudu nemůže být smlouva ratifikována,“ stojí v  Ústavě, na což prezidenta upozornil i předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, který se stal zpravodajem pro návrh senátorů na přezkoumání Lisabonské smlouvy.

„Závěrem jsem povinen Vás upozornit, že s podaným návrhem je ex constitutione (čl. 87 odst. 2 věta poslední Ústavy České republiky) spjat příkaz, který Vám a předsedovi vlády ukládá zdržet se jakýchkoli kroků, jež by mohly vést k ratifikaci citované mezinárodní smlouvy, a to až do doby rozhodnutí Ústavního soudu,“ uvedl Rychetský v dopise, kterým vyzval hlavu státu, aby se k návrhu senátorů vyjádřila.

Varianta Cameron

Je také otázkou, zda by prezident Klaus s podpisem smlouvy neváhal. Britští konzervativci vedení Davidem Cameronem plánují uspořádat o Lisabonské smlouvě referendum, pokud na jaře vyhrají volby. Cameron o tom dopisem Klause informoval už před několika měsíci.

Český ministr pro evropské záležitost Štefan Füle v pátek v České televizi řekl, že varianta Cameron je ošklivá spekulace. „Já si myslím, že se ve správný čas pan prezident správně rozhodne,“ řekl s tím, že ČR potřebuje do konce října partnerům v EU dát jasný signál, že Lisabonská smlouva má zelenou.