Brown na jednání uvedl: „Máme-li brát vážně ambici bezjaderného světa, je potřeba státnický přístup a ne hra s ohněm.“ Vyzval všechny národy, aby se spojily s cílem dosáhnout bezjaderného světa, s kteroužto vizí přišel už v dubnu v Praze americký prezident Barack Obama.

Brown nabídl, že by země snížila počet svých ponorek třídy Vanguard s jadernými raketami Trident ze čtyř na tři. To však představuje úsporu čtvrtiny nákladů.

Předseda liberálních demokratů Nick Clegg tato slova uvítal jako důležitý posun. „Myslím, že strategická situace, ve kterém se udělalo toto rozhodnutí, je velmi odlišná - nečelíme hrozbám studené války.“

Miliband byl proti

Ministr zahraničí David Miliband totiž ještě nedávno uváděl, že si země musí zanechat své odstrašující jaderné síly. „Odmítáme jednostranné odzbrojení z naší strany, protože svět nemůže skončit v situaci, kdy se odpovědní zřeknou jaderných zbraní, ale nebezpečí jejich šíření od ostatních mocností zůstane.,“ uvedl Miliband a dodal, že i Obamův plán byl výhledový.

Vláda už oznámila, že omezí počet jaderných hlavic pro rakety odpalované z Tridentů z 200 na 160. Mnozí labourističtí poslanci by však vítali nulovou variantu.

Jde i o finance. „Je nerealistické si myslet, že si můžeme dovolit v příštích 25 letech vydat sto miliard liber na náhradu Tridentů,“ doplnil Clegg.

Jaderné ponorky třída Vanguard představují v současné době jedinou britskou jadernou silou, kdy se letectvo vzdalo volně shazovaných jaderných bomb a jaderných zbraní se zřekla i pozemní armáda a byly odstraněny z hladinových lodí.