Při čtvrtečním útoku v Kábulu zemřelo také nejméně deset civilistů. Další čtyři Italové a 50 Afghánců bylo zraněno. Útočník cílil na konvoj NATO, do něhož najel autem napěchovaným výbušninami. Explozi bylo slyšet po celém hlavním městě. Výbuch zničil množství aut, obchodů a stánků. Z útočníkova auta zbyla jen část motoru. K útoku se přihlásilo povstalecké hnutí Tálibán.

Incident byl pro italské vojáky nejtragičtějším od listopadu 2003, kdy bomba umístěná v autě zabilia 19 karabiniérů v Nasíriji v jižním Iráku.

 

Všichni jsme nedočkaví a plní naděje, že se naši chlapci vrátí domů co nejdříve. Všichni jsme přesvědčeni, že je pro každého lepší brzy opustit Afghánistán. Silvio Berlusconi

 

Hněv místních obyvatel se ve čtvrtek v Kábulu obrátil i proti Italům. Podle nich učinili z obydlené čtvrti cíl. „Je to všechno kvůli nim. Jen se podívejte na ty zmasakrované civilisty. Proč jezdí během dne zalidněnými místy?“ citoval britský list The Times jednoho ze svědků.

Itálie už dříve plánovala výrazné snížení svého kontingentu, který má 3100 vojáků. Berlusconi v Bruselu uvedl, že se to neuskuteční bez konzultací se spojenci.

Priority má stanovit mezinárodní konference

V Afghánistánu je na sto tisíc vojáků NATO a USA, kteří čelí narůstajícímu vlivu Tálibánu. O stažení vojáků ze země se proto mluví stále hlasitěji. V úterý při jednání ministrů zahraničí EU v Bruselu předložil  šéf německé diplomacie Frank-Walter Steinmeier svým kolegům plán, jenž by umožnil stažení mezinárodních sil do roku 2013. Kanada potvrdila, že odvolá svých 2800 vojáků z této země do roku 2011.

Steinmeier řekl, že mezinárodní konference o Afghánistánu, která by se měla konat ještě letos, musí co nejrychleji vyjasnit, jaké jsou priority tamní vlády, a kde lze ještě využít mezinárodní angažmá. Evropa by podle něj měla přispět hlavně k budování afghánské policie.

Nejsilnější kontingenty 
USA  62 000
Británie  9000
Německo  4050
Francie  3160
Itálie  3100
Kanada  2800
Polsko  2000
ČR  340