Povejšil připustil, že to, jaké by mohly být závěry revize a jaké by to mohlo mít dopady na plán radaru v Česku, v tuto chvíli není možné říct. Zdůraznil ale, že se USA nemohou vzdát myšlenky chránit se před hrozbou balistických raket.

"Nemám absolutně žádnou pochybnost o tom, že protiraketová obrana, ať už ta revize dopadne jakkoli na straně Washingtonu, zůstane tématem, protože raketové hrozby jsou už dnes realitou," řekl velvyslanec, který ve funkci vystřídal nynějšího ministra pro evropského záležitosti Štefana Füleho.

Otázkou ale podle něj je, jaká varianta ochrany se zvolí. "Jestli ty kroky půjdou v pořadí, jak to koncipovala předchozí administrativa, nebo v nějakém jiném pořadí, to vyplyne zřejmě z té revize," dodal Povejšil. Jaké by to mohlo mít konkrétní dopady pro radar v Česku, není proto možné nyní předjímat.

V Severoatlantické alianci, která v současné době pracuje na vlastním systému protiraketové obrany, se zatím stále předpokládá, že základem ochrany by měl být americký systém včetně plánovaných zařízení v ČR a Polsku, sdělil Povejšil.

USA však zvažují, že možná uplatní mobilní verzi původně plánovaného systému nebo využíjí pozemní verzi námořního systému Aegis. [celá zpráva]

To nemusí znamenat konec radaru, sila v Polsku by ale nestála. Spekuluje se však i o možnosti, že by štít vznikl v Turecku. [celá zpráva]