"Můžeme potvrdit, že mezi oběťmi jsou bulharští turisté," řekl vysoký představitel makedonské vlády. "Na lodi bylo mnoho bulharských turistů a zřejmě také nějací Srbové. Turisté pluli do kláštera Sveti Naum."

Panují obavy, že počet obětí může ještě vzrůst. Na lodi Illinden pro 45 osob se plavilo nejméně 73 lidí.

"Přijali jsme volání, že se loď potápí a okamžitě jsme vyslali záchrannou službu na Ochrid," uvedl pro agenturu Reuters policista. Zatím se podařilo zachránit 53 osob, některé ale jsou zraněny. Na místě také zasahují potápěči.

Pomáhali lidé s loďkami

„Když jsme se tam dostali, deset lidí už bylo mrtvých, sedm jsme nabrali, doufali jsme, že budeme moci zachránit další, ale bylo pozdě,“ řekla posádka rychlého člunu, který náhodou projížděl kolem.

Pomohli i další lidé s gumovými čluny. „Kolem půl jedenácté jsem šel na pláž a náhle jsem uslyšel křik pomoc pomoc. Viděl jsem, jak se část lodi potopila. Měl jsem malý gumový člun a s kamarádem jsme jeli k lodi, kde už byly další dvě loďky. To bylo štěstí, protože se vytahovali na paluby přeživší,“ řekl jeden ze svědků havárie.  


Potápěči pátrají po nezvěstných.

Potápěči pátrají po nezvěstných.

FOTO: Ognen Teofilovski , Reuters

Podle serveru novinite.com byla loď ve velmi špatném stavu. Rozlomila se asi dvě stě až tři sta metrů od břehu zhruba 12 kilometrů jižně od města Ochrid. Server BBC uvedl, že před rozlomením lodě byla slyšet exploze.

Loď byla podle německé agentury DPA stará 80 až 90 let.