MAAE v tajné zprávě, kterou získala agentura Reuters, píše, že Írán snížil počet centrifug, na kterých obohacuje uran, asi o 300 z téměř 5000 v době předchozí zprávy atomové agentury. Ze zprávy nevyplývá, proč tomu tak je, ale jeden z vysoce postavených diplomatů dříve prohlásil, že řada centrifug se v současnosti opravuje. Podle některých diplomatů mohlo být zpomalení jaderného programu vyvoláno politickou krizí po kontroverzní červnové volbě prezidenta.

Zatímco počet centrifug na obohacování uranu klesl, celkový počet strojů se zvýšil asi o tisíc na 8308. O téměř 200 kilogramů na 1508 kilogramů se zvýšily také zásoby neobohaceného uranu. To podle jednoho z činitelů OSN Íránu umožní prudce zrychlit obohacování uranu, pokud se k tomu rozhodne.

Západní země Írán podezřívají, že cílem jeho jaderného programu je získat atomovou zbraň. Írán to popírá a tvrdí, že chce jadernou energii využívat jen k civilním účelům.

Zpráva MAAE bude hlavním podkladem pro jednání šesti mocností, které se uskuteční 2. září, o případném zpřísnění sankcí proti Íránu. Vzhledem k postoji Ruska a Číny, které jsou významnými obchodními partnery Íránu, není ale podle Reuters jasné, zda na schůzce ke schválení tvrdších sankcí dojde, i když je pravděpodobně západní země budou požadovat.

To naznačilo i dnešní vyjádření mluvčího amerického ministerstva zahraničí Iana Kellyho. "Na základě toho, co jsme viděli v novinářských zprávách ... se zdá jasné, že Írán ani nadále nespolupracuje plně a pokračuje v obohacování uranu," řekl Kelly. "Zpráva přichází právě včas. Bude skutečně významným bodem na (zářijovém) jednání," dodal.