Weiss sdělil, že při útoku nebyl nikdo zraněn. Současně oznámil, že se obrátil na maďarskou policii. Maďarská policie podle agentury MTI oznámila, že za útokem stojí jeden člověk. Vyplývá to ze záběrů průmyslové kamery, která je umístěna na ulici před ambasádou.

Na stejné ulici je také fotbalový stadion, kde se v úterý hrálo mezinárodní pohárové utkání Debrecen-Levski Sofia. Kolem ambasády proto prošlo velké množství lidí. Policie hlídala budovu do 23.40 K útoku došlo až po odchodu policistů.

Mluvčí slovenského ministerstva zahraničních věcí Peter Stano sdělil, že láhev dopadla před dveře ambasády, které naštěstí nezačaly hořet, takže i škody jsou minimální.

"Ministerstvo zahraničních věci Slovenské republiky se na tento incident dívá s velkým znepokojením, zároveň ho však vnímá jako ojedinělý kriminální čin,“ dodal po tiskovou agenturu TASR Stano. Podle něj tento odsouzeníhodný čin připomíná, že slovenskomaďarské vztahy prožívají obtížné období, které vyžaduje citlivý přístup. Vyslovil se i pro potřebu standardního dialogu mezi představiteli obou zemí.  

Mluvčí budapešťské policie Péter Papp sdělil, že útok vyšetřuje jako výtržnictví. Potvrdil, že u budovy je zvýšená ostraha.

Prezident Sólyom útok ostře odsoudil

Maďarský prezident Sólyom útok na slovenské velvyslanectví v Budapešti ostře odsoudil. S odvoláním na oficiální zdroje to uvedla agentura MTI. Slovensko přitom minulý pátek odepřelo Sólyomovi vstup na své území. [celá zpráva]

"Prezident je přesvědčený, že takovéto násilné činy nejsou přijatelné za žádných podmínek a mimořádně škodlivě ovlivňují vztahy našich zemí," citovala agentura MTI prohlášení Sólyomovy kanceláře. Útok odsoudila také maďarská diplomacie. "Incident je v rozporu s mezinárodním i maďarským právem a vážně poškozuje obraz Maďarska," uvádí se v prohlášení maďarského ministerstva zahraničí.

Slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák vyjádřil přesvědčení, že maďarské bezpečnostní síly dokáží ochránit slovenské velvyslanectví v Budapešti. "Věřím, že Maďaři to zvládnou a učiní adekvátní opatření," dodal Kaliňák.

Vyhrocené vztahy

Předseda strany Most-Híd Béla Bugár označil útok za důkaz, že slovensko-maďarské vztahy se vyhrocují. "Já se obávám, že to ještě není konec," uvedl Bugár. Předseda strany Most-Híd obvinil současnou slovenskou vládu, že vyhrocování vzájemných slovensko-maďarských vztahů se stalo její agendou. "Při pozvání prezidenta Sólyoma minulý pátek do Komárna selhala jak slovenská, tak i maďarská diplomacie. Bylo chybou nepozvat na odhalení sochy sv.Stěpána zástupce slovenské strany," dodal Bugár.

Útok na slovenskou ambasádu odsoudila také Strana maďarské koalice (SMK). "Násilím není možné řešit stávající problémy," řekla agentuře TASR mluvčí SMK Eva Dunajská.

Slota: Je to teroristický akt

Vládní Slovenská národní strana (SNS) označila útok na ambasádu za teroristický akt. "Útok je důsledkem plánované a dlouhodobé protislovenské kampaně v Maďarsku. Teroristické útoky na výsostnou půdu Slovenské republiky jsou absolutně nepřijatelné. Nepřijatelný je také fakt, že maďarská policie řeší tento případ pouze jako výtržnictví," řekl předseda SNS Ján Slota.

SNS vyzvala slovenskou vládu, aby odvolala slovenského velvyslance z Budapešti a zaslala razantní nótu maďarskému premiérovi. Podle předsedy SNS dochází v Maďarsku k likvidaci národnostních menšin. "Je neuvěřitelné, že ve 21. století v Maďarsku doslova vyvražďují romskou menšinu a nehorázným způsobem zaútočili na partnera v Evropské unii," konstatoval Slota. Podle Sloty může mít "militarizace" maďarské společnosti velmi špatnou koncovku.