Požáry porostů trápí Řecko každé léto, poslední výrazné ohrožení představovaly předloni. Tehdy sežehly 200 000 hektarů a zabily 64 lidí. Dosavadní bilance 90 požárů od soboty je 15 000 hektarů spálené půdy. Nebezpečné jsou zejména tím, že ohrozily Atény, ale i další města.

Požár ve vesnici Dioni severovýchodně od Atén

Požár ve vesnici Dioni severovýchodně od Atén

FOTO: Yiorgos Karahalis, Reuters

Z Agios Stefanos vzdáleném asi dvacet kilometrů na severovýchod od Atén odešlo na 10 000 lidí. V noci se plameny blížily také po stráních u Maratonu a ohrožovaly vzácné starověké památky. Starosta města si původně stěžoval na nezájem vlády při poskytování pomoci. Stát ale v poslední chvíli pomoc povolal a bezprostřední nebezpečí prý bylo během pondělka zažehnáno.

 

Všude to cítíte. Je jedno, jak jste daleko. Nad celými Aténami visí hustý oblak kouře. Ulice jsou plné. Lidé zpanikařili a snaží se zachránit své domy. Je tady strašně větrno. obyvatelka Atén Katerina Drakopoulosová

 

Albánec chtěl upálit manželku

Úřady rovněž oznámily, že jeden z požárů u hlavního města založil Albánec, který tam s rodinou žil. Svou manželku polil hořlavinou a škrtl sirkou. Plameny z ženina těla přeskočily na křoví a šířily se dál. Žena skončila v nemocnici s vážnými popáleninami, muž po krátkém útěku ve vazbě.

S požáry dál bojuje téměř 2000 hasičů včetně kontingentu z Kypru, stovky vojáků i dobrovolníků. 

FOTO: John Kolesidis , Reuters