I podle politologů Fico svým rozhodnutím porušil koaliční dohodu, v níž je jasně uvedeno, že SNS obsadí ve vládě tři křesla. "Budeme žádat kompenzaci," prohlásil Slota. SNS zdůvodnilo setrvání v koalici prohlubující se ekonomickou a sociální krizí na Slovensku. "Jak ukazuje krok premiéra, strany už vedou předvolební kampaň," dodal Slota.

Předseda SNS tvrdí, že on osobně byl za vystoupení z koalice. "Předsednictvo je kolektivní orgán, kde rozhoduje většina," konstatoval. Slota zdůraznil, že jeho osobní vztah s Ficem je dobrý.

Premiér Fico zdůvodnil odvolání Turského jeho kontroverzními rozhodnutími. Turský čelil v poslední době kritice za sporné výběrové řízení na odstranění popílku za 85 milionů eur (2,2 miliardy korun), které provedla firma podléhající jeho ministerstvu. Za působení jeho předchůdce Jána Chrbeta, kterého Fico také odvolal, zase Slovensko údajně nevýhodně prodalo emisní povolenky na oxid uhličitý. Podle Fica nejsou představitelé SNS s to zvládat rozhodovací procesy na ministerstvu.