Tragédií vyvrcholila schůzka 44leté důchodcovy rozvedené dcery s advokáty a odhadci, kteří s ní jednali o prodeji jejího domu ve Schwalmtalu. Část výtěžku měl dostat bývalý manžel.

Penzista v domě nebydlel. Přijel k dceři o den dřív. Rozhovor o nemovitosti nejprve poslouchal, pak ale odešel do pokoje, kde spal. Z igelitové tašky vytáhl pistoli a nabil ji. Vrátil se a začal střílet. Zabil oba právníky a jednoho z odhadců, druhého dvakrát postřelil. Muž je v nemocnici. Podle Schneidera je mimo ohrožení života.

Pak se v domě zabarikádoval, po třech hodinách se ale objevil u okna a bílým kapesníkem dával najevo, že se vzdává. Pistoli údajně vyhodil z okna na sousední pozemek. Policie ji tam nenašla.

Dcera vyvázla bez zranění. V domě byla v tu dobu i důchodcova manželka. Obě ženy odepřely výpověď. "Je těžké rekonstruovat, co se v domě vlastně stalo," podotkl Schneider. Uvedl také, že penzista nejdříve vypověděl, že jeho čin byl spontánní. Pak ale řekl, že ho plánoval.

Na setkání měl původně přijít i bývalý manžel důchodcovy dcery, ale nedorazil. Muž si myslí si, že útok měl být namířen proti němu. "Víckrát mě varoval," řekl televizi n-tv k činu svého tchána. Penzista prý nechtěl, aby ze získaných peněz bývalý partner jeho dcery něco dostal.

Důchodcova dcera se svým mužem nežila od roku 2001. Její manžel o pár let později požádal o rozvod. Spor o společné jmění se táhl a není vyřešen ani po loňském rozvodu. Bývalý muž měl hlavně rozbroje s tchánem. Střelec chtěl prý dosáhnout v jednání pokroku a potrestat osoby, které se na řešení záležitosti podílely.