"Osm horníků začalo pracovat jen kilometr od epicentra výbuchu. Podle dolů jim nehrozí žádné nebezpečí," píše sme.sk Obnovení těžby povolil Obvodní báňský úřad v Prievidzi.

Horníci nad tímto rozhodnutím kroutí hlavou. "Výkony a zisky byly vždy prvořadé, my jsme jen čísla," řekl jeden ze zaměstnanců, který odmítl sdělit své jméno. Vedení dolů tvrdí, že se s těžbou muselo začít co nejdříve. "Důvodem je zabezpečení stability přístupových chodeb, které by v opačném případě mohly podléhat různým tlakovým projevům," uvedla mluvčí dolů Adriana Siváková.

Mluvčí zopakovala, že horníkům nebezpečí nehrozí. "Záchranáři zchlazují oblast v místě požáru dusíkem a pracují na jeho uzavření plavenými hrázemi," dodala Siváková. Záchranáři se do epicentra výbuchu stále nedostali. Z jedné strany se k němu dostali do vzdálenosti deseti metrů a z druhé strany do vzdálenosti dvaceti metrů. Zastavila je vysoká teplota, která stále dosahuje 45 až 48 stupňů.

V epicentru už údajně nehoří, protože neustálé zchlazování dusíkem brání pronikání kyslíku do těchto míst . "Jinak by se oheň pravděpodobně opět rozhořel. Oheň je zatím utlumený," konstatovala mluvčí.

Společný pohřeb dvaceti obětí výbuchu se bude konat tento čtvrtek v Handlové.

Stíhačka vystrašila obavatele

Okolí slovenského města Handlová vystrašil v pondělí večer po osmé hodině silný výbuch. Lidé logicky podlehli panice, že se opakuje tragédie z minulého týdne. Jak však televizi TA3 potvrdil mluvčí slovenského ministerstva obrany Vladimír Gemela zvuk podobný výbuchu způsobila stíhačka, která v oblasti překonala rychlost zvuku. Výbuch bylo slyšet až ve dvacet kilometrů vzdálené Prievidzi.