„Jsem nadšená,“ uvedla Purdy ve svém prohlášení, které poskytla pod záštitou organizace Důstojná smrt. „Chci žít naplno, ale zároveň nechci až do konce svého života trpět. Toto rozhodnutí je pro mě velkým vítězstvím. Znamená, že se sama mohu rozhodnout, zda mě můj muž Omar bude doprovázet na mé poslední cestě do zahraničí, kde ukončíme své životy společně,“ dodala Debbie.

Purdyová chce mít jistotu. Pokud by jejímu manželovi, kubánskému hudebníkovi Omaru Puentemu, hrozilo stíhání, mohla by případně do Švýcarska, kde bude asistovaná sebevražda zřejmě probíhat, jet sama. Její případ zamítl prvoinstanční i odvolací soud, ale Sněmovna lordů rozhodla, že nejasnosti kolem zákona o sebevraždě porušují lidská práva Purdyové.

Britský právní systém možnost asistovat u dobrovolné sebevraždy zakázal již v roce 1961. Osobě, která by poskytla svou pomoc někomu, kdo chce z jakýkoliv důvodů dobrovolně ukončit svůj život, by podle současných zákonů hrozilo odnětí svobody na 14 let.

Nejde o legalizaci eutanázie

Rozhodnutí nelegalizuje eutanazii, na druhou stranu však poskytuje naději osobám, které marně bojují se zákeřnými a často nevyléčitelnými chorobami. Pokud se svévolně rozhodnou ukončit svůj život, avšak jejich zdravotní stav jim nedovoluje ani tento čin provést bez asistence ostatních, ten, kdo nemocného poslední přání vykoná, nemusí zbytek svého života strávit ve vězení. Jeho osud bude v rukou prokuratury a následně příslušného soudu. 

Prokuratura přislíbila, že do konce září připraví prozatímní směrnice, které by situaci vyjasnily. "Pak zahájíme veřejné konzultace, aby bylo možné vzít v úvahu všechny názory na tento problém," řekl hlavní prokurátor Keir Starmer.

Nadšená Debbie Purdy po vyhlášení rozsudku, díky kterému možná bude moci zemřít po boku svého manžela.

Nadšená Debbie Purdy po vyhlášení rozsudku, díky kterému možná bude moci zemřít po boku svého manžela.

FOTO: ČTK

Současný stav přesně nespecifikuje, v jakém případě bude osoba zadržena. Zda je nelegální, když někdo jen otevře dveře letadla, z kterého chce smrtelně nemocný člověk skočit nebo mu pouze pomůže dostat se do letištní haly. Nezbavuje nikoho viny za jeho jednání. Umožňuje však posuzovat každý případ samostatně. 

Podobná kauza se odehrála již před osmi lety. Diane Pretty usilovala o to, aby její muž nebyl stíhán za to, že jí pomůže odcestovat do země, v níž je eutanazie legálním způsobem ukončení života. Britské i evropské soudy ale její snahu zamítly. Diane zemřela v Anglii v roce 2002.