S odvoláním na pětistránkovou žádost Švýcarů o právní pomoc píše deník MfD, že Janouškovy účty leží v bance Kredietbank a Janoušek má dispoziční právo ke dvěma kontům - jedno je psané na firmu Botanic Finance, která byla založena v Panamě, druhý účet je veden na jméno Janouškovy matky Jaroslavy. Právě na účtu vedeném na Botanic Finance bylo zmíněných 13 milionů švýcarských franků.

Švýcaři podle deníku prohlédli i bankovní sejf Janouškovy matky, kde bylo v bankovkách 38 000 švýcarských franků a 50 000 eur - dohromady v přepočtu dva milióny korun.      I tyto peníze zabavili.

Když se švýcarská prokuratura z českého tisku dověděla, že protikorupční policie v Praze prověřuje Janouškovy aktivity, požádal údajně federální prokurátor Švýcarska Patrick Lamon loni v listopadu českou stranu o právní pomoc. Švýcaři chtěli vědět, zda bylo v Česku zahájeno vyšetřování Janouška a v jakých kauzách. Požadovali rovněž dokumenty, aby zjistili případné spojení mezi činností Janouška a penězi na jeho kontech ve Švýcarsku.

Švýcaři pak podle listu měli v žádosti o právní pomoc napsat, že jejich vyšetřování je vedeno "z důvodu nedovoleného praní špinavých peněz". "Banka konstatovala, že aktiva na jednom z účtů, k němuž má Janoušek práva, podstatně převyšují cíle a záměry pro používání tohoto účtu," napsal v žádosti o právní pomoc Lamon. Údajně to znamená, že sumy na účtu připadají bance podezřelé.

Trestní oznámení

Protože Janoušek nechtěl pohyby peněz na účtu vysvětlit, banka na něj podala trestní oznámení. "Dne 22. září 2008 jsme zahájili vyšetřování proti Romanu Janouškovi a proti neznámé osobě z důvodu nedovoleného praní špinavých peněz," napsal do žádosti o právní pomoc Lamon. Dodal, že téhož dne nařídilo státní zastupitelství zabavení obou účtů a 24. září 2008 povolilo převod aktiv na účet banky Lombard Odier Hentsch - tak byly Janouškovy peníze zmrazeny.

"Požadovaná informace jim byla poskytnuta. Co jsme jim odpověděli, to samozřejmě říkat nemůžeme," oznámila k reakci české strany na švýcarskou žádost mluvčí Vrchního státního zastupitelství Irena Válová.

Janoušek na žádost deníku o vyjádření nereagoval. Stejně se měl chovat i ke švýcarským úřadům. "Klient (Janoušek) několikrát úspěšně vyloučil pokusy banky se s ním spojit, když se jej snažila osobně kontaktovat s tím, aby obdržela potřebná vysvětlení," napsal české straně Lamon. Dodal, že banka požádala klienta o vysvětlení k jeho účtu už 4. června 2008. Protože Janoušek nereagoval, jeho účet zablokovala.

Podle informací deníku byly ve Švýcarsku před dvěma týdny zablokovány ještě další účty, k nimž měl Janoušek přístup a na nichž měly být údajně v přepočtu až dvě miliardy korun. V Ženevě kvůli tomu vyšetřují tři makléře, kteří se o peníze starali. Zdroje z Vrchního státního zastupitelství údajně potvrdily, že v tomto druhém případě "jde řádově o miliardy, ale že je to zatím ve fázi sběru informací". Mluvčí švýcarské prokuratury Walburga Burová se odmítla vyjádřit.