Klienti zkrachovalé cestovní kaceláře jeli v autobuse ze střediska Side, vzdáleného asi 60km od letiště. Za tuto vzdálenost žádala delegátka poplatek 30 euro. Když klienti zjistili, že levněji vyjde i taxi, delegátka a turecký "boss" je zavřeli v autobuse a vypnuli klimatizaci.

"Vyhrožovali nám násilím, jedna 16letá dívka zkolabovala, děti zvracely," popsal situaci Jiří Procházka, který přiletěl do Prahy v sobotu brzy ráno. V Turecku podle něj navíc delegátka nechala jednu rodinu vysadit, protože neměla na zaplacení, a ponechala ji svému osudu.

„Jsme ve spojení s tureckými orgány, lidé, kteří vědí něco o tom, že byla v Turecku zanechána jedna rodina, nechť se obrátí na policii ČR,“ vyzval Milan Řepka z ministerstva zahraničí. 

Výpověď klienta Tomi Tour

Dnes jsem s rodinou přiletěl z Turecka a mohu potvrdit nehoráznost a hulvátství, které jsme zažili. Máme 2 děti, 10 a 4 roky. V Turecku nás naložili do autobusu na letiště a po několika kilometrech (cca 15 - 20) náš autobus z nařízení turecké CK zajišťující transfery odstavili, jako mnoho dalších s tím, že nám delegátka oznámila, že každý, kdo chce odletět, zaplatí 30 EURO na osobu, včetně malých dětí.

Samozřejmě jsme u sebe neměli 120 EURO, a když jsem se zeptal, kde je máme na zavřené benzínové pumpě v pustině vzít, odpověděla, že jí to je jedno, že si je máme třeba někde půjčit. Odmítla jménem jakéhosi tureckého bosse dojet i k bankomatu, abychom si peníze vybrali, popřípadě dojet na letiště, kde jí peníze oproti potvrzení vydáme. Přesvědčili jsme tureckého řidiče, aby jel alespoň k bankomatu, načež nám byl na cestě zablokován autobus osobním autem a po vpádu tohoto bosse do autobusu odebrány klíče řidiči. Delegátka stála na straně těchto Turků a byla i v autě, které nám autobus zablokovalo. Stále jen opakovala, že jí naše situace nezajímá.

Takto jsme strávili cca 2 hodiny v autobuse s vypnutou klimatizací kvůli odebraným klíčům, za pláče dětí, vzájemného křiku a výhružkám fyzického násilí ze strany onoho "tureckého bosse".  Vyvrcholením byl kolaps 16-ti leté dívky v autobuse, kterou jsme s 
řidičem a ostatními cestujícími křísili poté, co se bezvládně zhroutila mezi sedadla. Ani nepočítám zvracení dětí po hysterickém pláči. Ani toto nepohnulo nikým.

A když jsem křičel na delegátku ať alespoň zavolá záchranou službu, že v autobuse leží bezvládně dívka, jen mi stroze odpověděla, že kdybychom zaplatili, nemuselo se tohle stát, a ať zaplatíme a můžeme jet. Samozřejmě nikomu nezavolala. Tento okamžik byl "díky bohu" poslední kapkou pro tureckého řidiče autobusu, který vytrhl klíče z ruky svému zaměstnavateli, vystrčil ho z autobusu a zavřel dveře, aby se k nám nedostal. Zakřičel přes okénko něco ve smyslu, že on je řidič tohoto autobusu a jeho prací je nás odvézt na letiště a to udělá, i kdyby měl přijít o práci.

Objel zátaras z osobního auta a i přes další pokusy nás zastavit nezastavil a dovezl až na letiště. Naštěstí se nám slečnu podařilo vzkřísit a ta bez úhony posléze přečkala. Na letišti na nás sice čekali opět zástupci turecké CK a jiná delegátka s tím, že oněch 30 EURO na osobu musíme zaplatit, jinak nás neodbaví, ale nechali nás, snad díky přivolané policii, vybrat peníze z bankomatu a oproti potvrzení peníze vybrali. Poté již na letišti při odbavení vše proběhlo v pořádku, tak jak mělo. Na zážitek z tohoto transferu však asi nikdo z nás nezapomene. Všichni z autobusu jsme se shodli, že po ukázce přívětivosti a ochoty tureckých kolegů z CK se do Turecka již nikdy nevrátíme.

Jiří Procházka

CK Tomi Tour v pátek oznámila, že všichni klienti, kteří právě využívají jejích služeb v zahraničí, odtamtud budou převezeni domů letadly ČSA. Uhrazené finanční prostředky jim má vrátit pojišťovna Union se sídlem v Bratislavě.

Video

Lidé kvůli krachu Tomi Tour nikam neodcestovali. Zdroj: TV Prima

"České aerolinie připravují ve spolupráci s Union pojišťovnou repatriaci těch cestujících, které ČSA do uvedených destinací přepravily. Repatriace bude probíhat od dnešního dne (od pátku - pozn. red.) až do příštího čtvrtka. Pro turisty, kterým v uvedených dnech končí turnus jejich dovolené, vyšlou České aerolinie prázdná letadla a dovezou je zpět do České republiky," napsala ve zprávě mluvčí ČSA Hana Hejsková. [celá zpráva]