Brusel se rozhodl upustit od tržních standardů pro 26 druhů produktů a i když u deseti nejoblíbenějších z nich zůstávají, obchodníci je budou moci prodávat pod podmínkou, že je zvlášť označí.

Produkty zcela zbavené omezení
Okurky, meruňky, artyčoky, chřest, lilek, avokádo, fazole, růžičková kapusta, mrkev, květák, třešně, cuketa, houby, česnek, lískový a vlašský ořech, kapusta, pórek, vodní a žluté melouny, cibule, hrách, švestky, celer, špenát, čekanka.
Produkty, na jejichž „podivný“ tvar musí obchodníci upozornit
Jablka, citrusy, kiwi, hlávkové zelí, broskve a nektarinky, hrušky, jahody, papriky, grapefruity, rajčata.

Pro EU je rozhodnutí součástí snahy omezit byrokracii. „Nepotřebujeme takovou věc regulovat na úrovni unie. Je to mnohem lepší nechat to na prodejcích. Pro spotřebitele to bude také znamenat možnost většího výběru,“ řekla eurokomisařka pro zemědělství Mariann Fischer Boel stanici BBC.

Prodejci rozhodnutí Evropské komise vítají.

Pravidla byla unií přijata před dvaceti lety a měla sloužit k zajištění standardů prodeje. Oponenti je však považovali za příklad byrokracie EU. Obchody napříč unií kvůli omezením odmítaly zhruba 20 procent zeleniny a ovoce.

Jak měla dosud vypadat okurka, která mohla na pulty
Kromě toho, že okurky měly být čisté, čerstvé a nenahnilé, platilo i to, že při nejvyšší kvalitě musely být rovné. Vychýlení při délce deseti centimetrů mohlo být maximálně jeden centimetr z osy. Musely mít také "typickou barvu okurek".