V Rakousku, které zažilo nejsilnější deště za padesát let, se po třech dnech ve čtvrtek hladiny vod stabilizovaly a začalo se s odstraňováním škod. Situace se však může ještě zvrátit, protože bylo vydáno obnovené varování před bouřkami a přívalovými dešti, jež mohou o víkendu vyvolat lokální záplavy.

S odstraňováním škod pomáhá tisícovka hasičů a 650 vojáků.

Odstraňování následků povodní v rakouském Steyru

Odstraňování následků povodní v rakouském Steyru

FOTO: ČTK

Ve Vídni dosáhla hladina Dunaje výše 9,02 metru. Slavné vídeňské muzeum Albertina evakuovalo z nového skladu 950 000 uměleckých děl, protože do depozitáře začala pronikat voda. Mimo provoz je i unikátní systém vyhledávání uložených grafik.

Následky povodní v rakouské vesnic St. Leonhard am Forst

Následky povodní v rakouské vesnic St. Leonhard am Forst

FOTO: Leonhard Foeger , Reuters

Část Dolních Rakous není přístupná. Hladina řeky Inn ve Štýrsku už ale klesla z 5,47 metru na 3,55.

 

Povodeň dorazila do Maďarska

Od čtvrtka je vyhlášen nejvyšší stupeň v povodňové pohotovosti v Maďarsku, kam se dovalila voda z Rakouska. Budapešť se připravuje na to, že voda z Rakouska může o víkendu přinést záplavy. U Gyoru stoupla hladina Dunaje ve čtvrtek o dva metry na 24 hodin.

Čištění ulic v rakouském Emmersdorfu

Čištění ulic v rakouském Emmersdorfu

FOTO: Leonhard Foeger , Reuters

Hladiny řeky Ráby u hraničního města s Rakouskem Szentgotthard je pět metrů nad normálem. To je o třicet centimetrů více než v roce 1965, kdy mohutná povodeň zdevastovala západ země. .

Přerušena je železniční doprava mezi Maďarskem a Rakouskem, svršek je mnohdy pod vodou a místy podemletý.

Situace na jihu Polska se stabilizovala, i když v některých postižených oblastech stále zůstává v platnosti varování před povodněmi.