V Rakousku pršelo nepřetržitě od pondělního rána. Voda v Dunaji podle údajů povodňové centrály ve Vídni "silně stoupá". Zvedají se i hladiny dalších řek, píše agentura APA

Na Dunaji už byly na některých místech rozmístěny betonové stěny. Škody způsobila voda ve vídeňském depozitáři galerie Albertina. Nejznámější díla, mezi něž patří práce Rembrandtovy, Klimtovy či Dürerovy, se už převezla do bezpečí. Do bezpečí musely být převezeny i stavební stroje, které zvýšená hladina Dunaje ohrožovala.

V Dolních Rakousích už zasahuje 900 hasičů. Povodeň tam zasáhla 13 z 21 okresů. Nejvíce práce mají v okresech Melk, Krems, Amstetten a Tulln, kde už byl vyhlášen stav povodní. 

Záplavy postihly také Horní Rakousy. V Korutanech byly kvůli sesuvu půdy a rozlité vodě uzavřeny některé silnice. Voda v řekách stoupá. Pokud by se počasí nezlepšilo, hrozí ve středu ale výraznější zhoršení. Také v Tyrolsku byly některé cesty neprůjezdné.

Na severu země je v pohotovosti armáda. Okamžitě zasáhnout by mohlo podle tamního velitelství 500 mužů, další 2000 mohou být povolány v krátkém čase. Rakouský kancléř Werner Faymann uvedl, že by v Rakousku mohlo v případě potřeby pomáhat až 10 000 vojáků.

V Bavorsku napršelo 75 litrů na metr čtvereční, padal i sníh

Na některých místech Bavorska spadlo podle meteorologů od pondělního rána 74,5 litru vody na metr čtvereční. Tamní úřad pro životní prostředí upozornil na to, že hladiny řek budou výrazně stoupat. První záplavy se objevily už v noci na úterý.

Na vrcholku nejvyšší německé hory Zugspitze přibylo 60 centimetrů nového sněhu. Celkem je tam nyní 275 centimetrů silná sněhová pokrývka. Sníh napadl i v Rakousku. V některých oblastech Alp byla znovu zavedena povinnost jezdit jen se sněhovými řetězy.

Povodně ohrožují jih Polska

Nebezpečí povodní hrozí také v Polsku v Dolním Slezsku a na jihovýchodě země v okolí města Rzeszów. Na dvou místech už byla vyhlášena hrozba povodní, na 14 dalších nutnost ostražitosti, uvádí server Gazeta. Nejhorší situace v Mościsku na řece Pilavě a v Lubachowievu na Bystřici.

FOTO: ČTK/AP

V některých ulicích dolnoslezské Świdnice sahá voda po kolena, značné problémy jsou i ve Walbrzychu a v Jelení hoře. Ve Walimiu spadlo 60 litrů vody na metr čtvereční. I jinde museli hasiči pumpovat vodu ze zatopených sklepů. Polští meteorologové silné srážky předpovídají nejméně na další tři dny, což může situaci výrazně zhoršit.