“Portugalské měchýřovky už deset let ve Středozemním moři nikdo neviděl. Jejich výskyt u španělského pobřeží by mohl předznamenávat proces kolonizace, k němuž došlo i u jiných invazních druhů,” řekl šéf evropské sekce ekologické organizace Oceana Xavier Pastor.

“Nelze s určitostí říci, co způsobilo tak mohutný výskyt, ale zaznamenali jsme tisíce pozorování,” dodal. Měchýřovky portugalské byly spatřeny až v blízkosti pláží Costa del Sol a panují obavy, že zaplaví také okolí Baleárských ostrovů. Jejich přirozeným prostředím jsou přitom otevřené oceány.

Měchýřovka portugalská (Physalia physalis)
Žahavec z řádu trubýšů
Ve skutečnosti nejde o jedince, nýbrž o kolonie specializovaných organismů
Tělo se skládá ze vzdušného měchýře, který plave na hladině, a dolní části s dlouhými akvamarínovými rameny a chapadly, která dosahují až 30 metrů
Je pokládána za velmi nebezpečnou, její žahadla jsou desetkrát silnější než u medúzy, používá podobný typ jedu jako kobra

Zasažení žahadlem měchýřovky může být pro lidi smrtelné. Ohroženy jsou zejména děti, alergici a lidé se srdečními potížemi, u kterých může dojít k zástavě. Mezi další následky bolestivého zasažení žahadlem měchýřovky může být horečka a selhávání činnosti plic.

Zasažení turisté si často měchýřovku pletou s medúzou, což má za následek neúčinnou léčbu vzhledem k tomu, že jedy obou živočichů se liší.

Španělsko trápí také množící se medúzy

Úřady ve Španělsku se už teď připravují na zákrok proti běžným medúzám, které se množí ve Středozemním moři a zaplavují turistická letoviska.

Během uplynulých let zaznamenalo Španělsko mohutný nárůst těchto živočichů, který někteří vědci dávají do souvislosti s dopady globální změny klimatu a také s masivním rybolovem, jenž  medúzy připravuje o jejich přirozené predátory.  

V Katalánsku na severovýchodě země vyhledalo během minulé sezóny lékařské ošetření 20 tisíc turistů poté, co byli zasaženi medúzou.

Úřady pro varování před výskytem žahavců používají satelitní snímky. Jakmile se přiblíží příliš blízko k pobřeží, vyrazí rybářské čluny, aby je odehnaly od oblíbených pláží.