Útěk byl naplánovaný na září, ale jeden z chlapců plány party prozradil vychovatelům. Lukáš a Michal byli následně obviněni z přípravy úkladné vraždy. Oba žáci základní školy v pondělí u soudu tvrdili, že jsou nevinní a šlo pouze o srandu.

Metod, který připravovaný útěk prozradil, vystupuje v případě jako svědek. Podle vychovatele, který se měl stát obětí povedené party, byl měl Metod sedět na lavici obžalovaných, protože se také podílel na přípravě vraždy. "Nelíbí se mi, že třetí z party z toho vyklouzl," uvedl.

Lukáš, Michal a Metod se dostali do polepšovny, protože nechodili do školy a měli na svědomí také drobné krádeže. Nyní se z plánovaní vraždy vzájemně obviňují. "Lukáš řekl, že to jinak nepůjde a bude potřeba zabít vychovatele. Že ho píchneme do krku a udeříme holí, aby zdechl. Michal mu radil, kam ho má píchnout," uvedl Metod.

Zavražděnému vychovateli chtěli následně vzít klíče, peníze a mobilní telefon. "Kdyby nás chytli, tvrdili bychom, že jsme ho našli mrtvého, vzali jsme klíče a utekli jsme," dodal Metod.

Žákům hrozí dva až sedm let vězení. Snížení trestní odpovědnosti z 15 na 14 let schválil slovenský parlament v roce 2005. Důvodem byla narůstající kriminalita dětí. Bývalý ministr spravedlnosti Daniel Lipšic navrhuje snížení trestní odpovědnosti na 12 let.