Air France slíbila, že starší sondy vymění do konce měsíce. Výměna začala v květnu. Po neštěstí, které se stalo v noci na 1. června, piloti naléhali, aby byla výměna urychlena, a hrozili, že na strojích bez nových sond nebudou létat.

Skutečná příčina neštěstí zatím není známa, a nepodaří-li se najít a vyzvednout takzvané černé skříňky havarovaného stroje, patrně zůstane neobjasněna. Z moře se zatím podařilo vyzvednout těla 50 obětí a některé části letadla. Pátrání po dalších obětech a troskách má pokračovat nejméně další tři týdny, uvedl velitel brazilského letectva Ramon Cardoso. Prodloužení pátrání potvrdil  i francouzský velvyslanec v Brazílii. Původně mělo skončit 19. června, pak se uváděl termín 25.června.

Výrobce airbusů pondělí vyzval k trpělivosti, aby se počkalo na výsledky vyšetřování tragédie při které zahynulo 228 lidí. "Prosím buďte trpěliví. Takové vyšetřování je dlouhé a nemělo by stát na pouhých ideách," řekl ředitel airbusu Tom Enders a zdůraznil, že články se spekulacemi mohou číst i pozůstalí nebo přátelé obětí a oni pak nevědí, zda to, co se píše v novinách je pravda, nebo ne."

Spekulace o možných příčinách se zesílily o víkendu po pitvách prvních obětí. kázalo se, že těla nebyla ohořelá a neměla vodu v plicích, za to byla rozmlácená, takže se to vypadá, že se stroj rozlomil za letu a těla padala volným pádem do moře.  [celá zpráva]

Když se podíváme na statistiky za posledních 30 let, tak je A330 jedno z nejbezpečnějších letadel, které kdy vstoupilo do služby," řekl ředitel Tom Enders citovaný agenturou Reuters.

Obchodní rival Airbusu Boeing ho podpořil a zastal se havarovaného typu A330. Ředitel Boeingu Jim McNereney řekl: "Příčiny nehody jsou neznámé a nemyslím si, že by byl spojeny s nějakou vážnou chybou stroje. A330 je spolehlivé a osvědčené letadlo."

Podobná vyjádření jsou neobvyklá, jenomže po nehodě panují obavy z poklesu zájmu využívat leteckou dopravu.

 

Čtěte také:
Francouzi šli po stopě spojující pád airbusu s teroristy
Plujeme v moři trosek, zní od záchranářů z místa zřícení airbusu
Námořníci vytahují z moře desítky těl pasažérů, identifikaci ztěžují žraloci
Brazilské letectvo našlo první oběti ze zmizelého airbusu
Ztracený airbus vyslal před pádem 24 chybových hlášení
Zřícené letadlo Air France se rozpadlo na kusy zřejmě za letu
Lidé nad Atlantikem nepřežili, stroj mohl zasáhnout blesk
Češka se podruhé narodila, nenastoupila do ztraceného airbusu
Video: Záchranáři našli trosky pohřešovaného letadla Air France
Letadlu Air France hrozil anonym v Buenos Aires bombou