Bugár zdůraznil, že lidé na Slovensku bez ohledu na národnost mají dost politických sporů. "Nesouhlasíme se stylem politiky SMK, která se izoluje a uzavírá. To není SMK, které jsme zakládali v roce 1998. Radikalizace není dobrá, lidé chtějí klid," dodal Bugár.

Nová strana je podle Bugára otevřená pro všechny občany Slovenska bez rozdílu národnosti. "Chceme oslovit každého, kdo chce žít v klidu jeden vedle druhého, kdo nechce každý den bojovat, ale chce spolupracovat," uvedl další zakládající člen strany László Nagy.   

SMK zastupovala půlmiliónovou maďarskou menšinu žijící na jižním Slovensku a ve volbách mohla počítat se stabilní desetiprocentní podporou. Nyní se o hlasy Maďarů na Slovensku budou ucházet dvě strany. Společně s Bugárem opouští stranu také několik dalších poslanců a členů SMK. Za odchodem Bugárova umírněného křídla je spor s národním křídlem předsedy strany Pála Csákyho.

Csáky označil vznik nové strany za špatný krok. "Nejvíc tomu tleská Ján Slota a jeho Slovenská národní strana," prohlásil předseda SMK.