Po ministryni vnitra Jacqui Smithové, ministryni pro obce Hazel Blearsové a šéfovi resortu sociálních věcí Jamesi Purnellovi skončili v pátek i ministři obrany John Hutton a dopravy Geoff Hoon.

 

Neopouštím Gordona, opouštím svou stranu. John Hutton

 

Zatímco odchody Smithové, Blearsové a Hoona zásadně ovlivnil skandál se zneužíváním poslaneckých náhrad, Purnell skončil dobrovolně, údajně aby vyvolal debatu ve vládní labouristické straně. John Hutton ve vládě zůstane jako premiérův poradce pro evropské záležitosti. Také on ale projevil nespokojenost se směřováním labouristů, když řekl, že neopouští premiéra, ale svou stranu.

Pro ministerského předsedu každopádně na kabinetní změny není během voleb do Evropského parlamentu zrovna nejlepší čas. Brown nicméně řekl, že je odhodlán pokračovat v práci a urychleně očistit politiku a vyřešit ekonomickou krizi. I proto v pátek zopakoval, že v úřadu ponechává ministra financí Alistaira Darlinga, pod nímž se rovněž kvůli zneužívání náhrad třáslo křeslo.

Důležitá ministerstva obrany a vnitra povedou poslanec se zkušenostmi z resortu armády Bob Ainswroth a Alan Johnson, jenž už v minulosti ministerské funkce zastával.