Wildersova strana by mohla získat šest křesel z 25, které Nizozemí případnou. Avizuje dva cíle, Evropský parlament zrušit a vyloučit z EU Bulharsko a Rumunsko. Volby podle odhadů vyhráli vládní křesťanští demokraté s 20,3 procenta hlasů.

Ve většině evropských zemí budou volby probíhat až o víkendu, především v neděli. Nizozemí už předem avizovalo, že nebude se zveřejněním předběžných výsledků čekat, až se uzavřou volební místnosti v jiných zemích, a publikuje je.

Unijní právo neumožňuje státům zveřejnit oficiální výsledky před 22. hodinou v neděli, kdy se zavřou poslední volební místnosti,  podle nich se to netýká výsledků předběžných. Nizozemsko se stejně zachovalo již při předcházejících volbách v roce 2004.

Hlasování o Brownovi

Ve Velké Británii jsou eurovolby spojeny i s regionálními volbami. Hlasování je chápáno jako rozhodování o osudu britské vlád, kterou trápí skandály s poslaneckými náhradami.

Pokud výsledek eurovoleb smete britskou vládu a povede k předčasným volbám, může to mít vliv na celou Unii. K moci by se totiž po 12 letech dostali konzervativci. Ti slibují referendum o Lisabonské smlouvě, ač ji britský parlament už schválil. Cameron tvrdí, že by se mohlo konat stejný den jako v Irsku, kde se má lidové hlasování opakovat na podzim. Výsledek v Británii se dá předvídat už nyní: podle průzkum by Britové Lisabon jednoznačně odmítli.