Ty se - jak řekl Berlusconi - velmi podobají koncentračním táborům. Je tak podle něj „mnohem lidštější“, když italská pobřežní hlídka běžence odsune ihned. Premiér použil tento příměr na tiskové konferenci s předsedou Evropské komise Josém Barrosem uspořádané v italském kraji Abruzzy stiženém nedávno silným zemětřesením.

Berlusconi svým výrokem reagoval na ostrou kritiku ze strany úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky a několika humanitárních organizací, které označily novou metodu odsouvání běženců za nepřijatelnou a odporující příslušné ženevské konvenci.

Itálie je dlouhodobě vystavena přílivu uprchlíků, kteří se snaží dostat do Evropy přes Středozemní moře. Například na ostrově Lampedusa mezi Sicílií a severoafrickým pobřežím se v tamním táboře s kapacitou pro 800 lidí tísní na 1800 běženců.

Příměr ke koncentračním táborům učinil Berlusconi už v roce 2003, když se dostal do sporu s německým sociálně demokratickým europoslancem Martinem Schulzem. Schulz varoval před „opakováním dějin“ v Itálii, načež mu Berlusconi nabídl filmovou roli kápa v nacistickém táboře smrti.