„Nález staví do centra pozornosti zapomenutou skupinu jako možného předka všech vyšších primátů,“ tvrdí americký paleontolog Philip Gingerich, který je spoluautorem studie o nálezu v nepoužívaném břidlicovém dole Messel nedaleko Frankfurtu nad Mohanem.

Nalezená kostra samice, která je podle Gingeriche „kompletní a velkolepá“, má být příští týden vystavena v newyorském muzeu přírodní historie. Kostra se dochovala z 95 procent, což je velmi neobvyklé: z té doby se běžně nacházejí jen zlomky kostí či zuby. Její výzkum, který v tajnosti probíhal dva roky, prováděl tým vědců pod vedením norského paleontologa Jorna Huruma.

Vědci nalezli fosílii starou 47 miliónů let.

Vědci nalezli fosílii starou 47 miliónů let.

FOTO: ČTK/AP

Kostru nalezl už před 25 lety neznámý amatér, který ji pak měl vystavenou doma, aniž tušil význam objevu. Paleontologové se o ní dověděli, teprve když se v roce 2006 dostala do rukou překupníků.

Od doby, kdy žil tvor z Messelu, uplynulo ještě aspoň 40 miliónů let, než se osamostatnila vývojová větev, vedoucí k dnešním lidem. Teprve před šesti milióny let se předchůdci dnešních lidí oddělili od předků šimpanzů.

Podle vědců kostra připomíná druh lemura

Podle vědců kostra připomíná druh lemura, poloopici, která v dnešní době žije na Madagaskaru FOTO: Profimedia