„Ty pí...! Okamžitě pusť mého šoféra! Kdo si ty, na co si tady? Ty pí...!“ To jsou údajně slova předsedy vládní Slovenské národní strany (SNS) Jána Sloty, které adresoval ženě - policistce. Policistka z Úřadu na ochranu veřejných činitelů Ľudmila Nováková potvrdila, že Slota byl opilý a případ ohlásila svým nadřízeným.

Ján Slota měl problémy s alkoholem už v minulosti (Stream.cz)

Případ se stal před třemi týdny u vjezdu do podzemních garáží umístěných pod budovou slovenského parlamentu v Bratislavě. Policistka nechtěla pustit Slotova řidiče do garáže, protože neměl povolení a nevezl žádného poslance. Situaci přišel na místo řešit Slota, který policistce vulgárně nadával a chtěl vědět, jak se jmenuje. Policistka mu prozradila pouze své číslo.

„Řidič jel sám, neměl povolení a pro mne byl řidič cizí osobou. Já nemohu někoho pustit dovnitř jen na základě toto, že mi řekne, kdo je,“ cituje deník SME Novákovou. Policistka dělá v ochrance již sedm let.

„Případ vyřešíme v rámci interních struktur. Takové konání je politováníhodné o to víc, že se jednalo o ženu,“ uvedl mluvčí ministerstva vnitra Erik Tomáš.

Podle zákona se jedná o přestupek, za nějž je možné uložit pokutu ve výši 33 eur. Poslanci však mají imunitu.

Ministerstvo zatím Slotu o omluvu nepožádalo. Mluvčí neprozradil, zda si ministerstvo vyžádalo záznam kamerového systému, který je v parlamentě nainstalovaný.

Slota je známý spornými a vulgárními projevy

Mezi nejznámější Slotovy výroky patří hrozba Maďarům na mítinku SNS v roce 1999: „My půjdeme do tanků a srovnáme Budapešť. Nedáme ani centimetr čtvereční těm hajzlům maďarským.“ Deník SME v této souvislosti uvedl, že v silné místní konkurenci Ján Slota ztělesňuje to, co je ve slovenské politice nejhorší.

„Proto je už jen partnerství s ním diskvalifikující. Za Slotovy výroky by se mohl ministr vnitra policistce omluvit. Co se omluvit nedá, je skutečnost, že Ján Slota a jeho strana jsou ve vládní koalici,“ píše deník.