"Papež nikdy nebyl v Hitlerjugend, nikdy, nikdy, nikdy," citovala Lombardiho agentura Reuters. Vatikánský mluvčí ale neřekl, proč Vatikán nepopřel Benediktovo členství v Hitlerjugend v minulosti, přestože média na tuto podrobnost ze života tehdy ještě kardinála Josepha Ratzingera poukazovala už před jeho zvolením papežem v roce 2005 a tento bod se od té doby pravidelně objevuje v článcích o Benediktovi XVI.

Papež členství přiznal

V knize autobiografických a náboženských reflexí Sůl země z roku 1996, která je založena na rozhovorech tehdy ještě kardinála Ratzingera s německým novinářem Peterem Seewaldem, budoucí papež řekl, že byl automaticky zařazen do Hitlerjugend.

"Nejdříve jsme tam nebyli, když pak ale byla zavedena povinná Hitlerjugend, můj bratr byl nucen do ní vstoupit. Já jsem byl ještě příliš mladý, ale později, jako seminarista, jsem byl v HJ zaregistrován. Jakmile jsem vyšel ze semináře, už nikdy jsem se nevrátil."

Ratzinger ani jinou možnost neměl. Povinné členství v Hitlerjugend bylo zavedeno na konci třicátých let na základě zákona o Hitlerjugend z roku 1936 a na základě zákona o služební povinnosti mládeže z roku 1939. Proto taky měla organizace už v roce 1940 osm miliónů členů, Od roku 1943 byli šestnácti až osmnáctiletí příslušníci organizace nasazováni i bojově. Ustavena byla i 12 divize SS Hitlerjugend.

Lombardi zdůraznil rozdíl mezi přesvědčenými aktivisty Hitlerovy mládeže a členy pomocných oddílů protivzdušné obrany, kde mladý Ratzinger sloužil.

"Hitlerjugend byl sborem dobrovolníků, fanaticky a ideologicky oddaných nacistům," řekl Lombardi. Pomocné sbory protivzdušné obrany, k nimž byl papež před koncem války zařazen, ale podle Lombardiho "neměly absolutně nic společného s Hitlerjugend, nacismem ani nacistickou ideologií." Kategorii nedobrovolných členů Hitlerjugend, k nimž papež podle vlastních slov patřil, Lombardi opominul. 

Papež se podle některých Izraelců nevyrovnal  s minulostí

 Papež byl kritizován za svůj chladný projev v jeruzalémském památníku obětem holokaustu Jad vašem. "Papež mluvil jako historik, jako nějaký postranní pozorovatel, o věcech, které by se neměly dít. Co se ale dá dělat? Byl jejich součástí," řekl předseda izraelského parlamentu Reuven Rivlin. "Se vší povinnou úctou ke Svatému stolci, nemůžeme ignorovat zátěž, kterou si s sebou (papež) nese," dodal Rivlin, který se už předem odmítl zúčastnil oficiálního přivítání papeže na letišti v Tel Avivu.