Institut Roberta Kocha ve středu potvrdil, že tři lidé v Německu jsou nakaženi prasečí chřipkou. Jde o dva lidi z Bavorska a ženu z Hamburku.

Jako první nákazu virem prasečí chřipky u muže pocházejícího z blízkosti Řezna ve středu ráno oznámilo bavorské ministerstvo zdravotnictví. Táhne mu na čtyřicítku. Dopoledne informovalo ministerstvo o dalším případu, nemocí se nakazila 37letá žena z Kulmbachu, která byla na dovolené Mexiku. 

Třetí nakaženou je 22letá žena z Hamburku, která se koncem týdne vrátila z Mexika. U ní se spekulovalo, že onemocněla prasečí chřipkou. Už v noci na středu říkal Stephan Günther, šéf virologického oddělení hamburského Institutu Bernharda Nochta, že je "vysoká pravděpodobnost", že se nakazila. Měla vysoké horečky i další příznaky nemoci. Leží v hamburské nemocnici na izolovaném infekčním oddělení.

V Rakousku se prasečí chřipkou nakazila žena

V Rakousku testy prokázaly nákazu virem H1N1 u 28leté ženy, která navštívila své rodiče v Guatemale a vracela se přes hlavní město Mexika, Miami a Düsseldorf. Měla vysoké horečky až 40 stupňů Celsia. Dostává Tamiflu. Leží v izolované místnosti ve vídeňské nemocnici.

Bylo provedeno několik testů nukleových kyselin a shodné byly výsledky pouze při srovnání s aktuálním virem prasečí chřipky a ne s ostatními viry.

 Nákazu po poledni potvrdilo i rakouské ministerstvo zdravotnictví.   

TÉMA: Prasečí chřipka

Změny počtů nakažených a mrtvých v Mexiku

Počet možných lidských obětí nového typu chřipky se v Mexiku zvýšil ze 152 na 159, oznámil ministr zdravotnictví José Ángel Córdoba. Virus byl ale podle něho jednoznačně potvrzen jen u sedmi mrtvých, zatímco doposud se uvádělo dvacet. Se snížením potvrzených obětí přišla Světová zdravotnická organizace už v úterý. Ta uvádí, že v Mexiku byla nákaza potvrzena u 26 osob.

Mexičtí zdravotníci vyšetřili 2498 nemocných s podezřením na prasečí chřipku a 1311 z nich zůstává v nemocnici, uvedl ministr na tiskové konferenci. Většina mrtvých byla v hlavním městě, ve státech México a San Luís Potosí.

V USA počet potvrzených případů vzrostl na 64. Naopak na Novém Zélandu, kde ministr zdravotnictví informoval o 11 nakažených, se nákaza potvrdila pouze u tří lidí. [celá zpráva]