Scénář připomínal katastrofický film, uvádí deník Basler Zeitung. Pracovník Národního centra pro chřipku v Ženevě jel do Curychu na Spolkový úřad pro zdraví (BAG) s osmi zkumavkami. V pěti z nich byl virus prasečí chřipky. Zkumavky byly v hermeticky uzavřené přepravce chlazené suchým ledem.

 

Případ nás vyvedl z klidu, ale ukázal se neškodný.mluvčí policie

S přepravkou nastoupil do rychlíku Intercity 730. Když se vlak blížil k freiburgskému nádraží v 18:39 přepravka explodovala, protože jeden z kusů suchého ledu byl špatně uložen a sublimoval z něj plyn. V přepravce tak vznikl přetlak a nádoba explodovala.

Pracovník přepravující viry okamžitě informoval průvodčí i úřady a udělal první bezpečnostní opatření, především posbíral kusy rozbité přepravky.

Po konzultaci s virology byl vlak nasměrován na odstavnou kolej u nádraží Lausanne. Specialista na infekční nemoci z kantonální nemocnice poté prověřil, že přepravovaný virus neznamenal žádné riziko. To tvrdil i ženevský virolog z ústavu, odkud se viry přepravovaly. Zdravotníci se přesto o 61 pasažérů postarali. Jedna cestující byla převezena do freiburgské nemocnice k ošetření, protože ji lehce zranila exploze.

Zbylí cestující mohli okolo 20:30 přestoupit do jiného vlaku.

Mluvčí policie k explozi uvedl: „Případ nás vyvedl z klidu, ale ukázal se neškodný“ Do alce bylo nasazeno na 40 policistů z kantonu Waadt, z města Lausanne a také příslušníků železniční policie.