"FSB odhalila agenta gruzínských výzvědných služeb Mamuka Majsuradzeho, který byl nelegálně vyslán na ruské území s cílem provádět špionáž a další podvratnou činnost, a ukončila jeho aktivity," řekl zdroj FSB agentuře Interfax.

Podle údajů FSB je Mamuk Majsuradze pracovníkem gruzínské zahraniční rozvědky, který přijel v září 2007 do Soči jako ukrajinský občan a podle připraveného plánu začal soukromě podnikat. Mimo jiné si otevřel internetovou kavárnu, která mu sloužila jako komunikační prostředek s vysoce postavenými pracovníky zahraniční služby, která řídila jeho práci.

Majsuradze údajně FSB sdělil jména lidí, kteří mu pomáhali legalizovat jeho činnost, a také jména ruských občanů, kteří měli kontakty na gruzínskou rozvědku.

Do hledáčku FSB se Majsuradze dostal již v roce 2000, kdy prý měl styky s šéfy nelegálních band operujících na území severního Kavkazu. V letech 2000-2007 zastával různé vedoucí funkce ve vládních strukturách Gruzie.

Pozorovatelé měli nelegálně překročit hranici

V pondělí byli rovněž v proruské Jižní Osetii zadrženi dva pozorovatelé OBSE. Podle jihoosetského prezidenta Eduarda Kokojeva jejich vůz nelegálně překročil hranici a posádka ignorovala i varovné výstřely pohraničníků. Prezident to označil za provokaci. Stejní dva pozorovatelé OBSE byli v Jižní Osetii zadrženi již v únoru. Dvojice byla předvedena na ministerstvo zahraničí a po několika hodinách propuštěna.


FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Mezi Gruzií a Ruskem na druhé panují napjaté vztahy už od nástupu nynějšího prozápadně orientovaného prezidenta Michaila Saakašviliho. Situace se vyhrotila loňskou srpnovou válkou o proruskou Jižní Osetii, kterou Gruzie prohrála. Na gruzínskou stranu se postavilo i NATO, což vedlo k pozastavení vzájemné spolupráce Bruselu s Moskvou.

Rusko proti cvičení NATO v Gruzii

V oblasti vyvolalo napětí nedávné oznámení, že se v Gruzii bude konat vojenské cvičení NATO. Kontroverzní manévry, jichž se zúčastní 1300 vojáků z 19 zemí, se bude konat od 6. května do 1. června nedaleko hlavního města Tbilisi.

Na protest proti tomuto cvičení, které Moskva označila za provokaci, se Rusko nezúčastní schůzky náčelníků generálních štábů s NATO 7. května a pohrozilo určitými opatřeními, pokud nebudou jeho námitky vzaty v potaz.