"Prezidenta překvapuje dvojí morálka, která je používána, a sděluje, že panu Lukašenkovi ruku nepodá a na Pražském hradě jej přijímat nebude," informoval prezidentův mluvčí Radim Ochvat.

Podle české diplomacie bylo pozvání konzultováno s ostatními členskými státy EU, která se také v poslední době rozhodla k dialogu s touto zemí. Unie loni v říjnu zmírnila část sankcí, uvalených už dříve na represivní režim. Pozvánku posvětil odstupující premiér Mirek Topolánek, který bude summit vést jako zástupce předsedajícího státu EU, řekla z Minsku telefonicky mluvčí české diplomacie Zuzana Opletalová.  

Východní partnerství je jednou z priorit českého předsednictví. Mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová Novinkám sdělila, že pozvánka je určena Bělorusku a Schwarzenberg ji předal nejvyššímu představiteli země, kterým je právě autokratický prezident Lukašenko, označovaný za posledního diktátora Evropy. "Je ale na Bělorusku, koho do Prahy vyšle," dodala s tím, že země zvažovala i vyslání premiéra.

Dosud není jasné, jak se do akce zapojí Hrad. Podle neoficiálních informací se uvažovalo například o tom, že by Klaus mohl uspořádat společenské setkání s večeří pro účastníky summitu. 

Panu Lukašenkovi ruku nepodá a na Pražském hradě jej přijímat nebudeprezidentův mluvčí Radim Ochvat

Projekt Východního partnerství schválili koncem března lídři členských států Evropské unie. Pootevírá dveře do EU některým státům bývalého Sovětského svazu. Konkrétně jde o Arménii, Ázerbájdžán, Bělorusko, Gruzii, Moldavsko a Ukrajinu.  

Nebylo však jisté, zda se zahájení zúčastní právě běloruský lídr Lukašenko, jehož země čelila kritice za porušování lidských práv. Lukašenko a další vysocí představitelé Minsku nemohli dokonce načas kvůli sankcím cestovat do zemí Evropské unie. V březnu ale ministři zahraničí EU prodloužili pozastavení cestovních sankcí, a připravili tak půdu pro možnou návštěvu běloruského lídra v Praze.